TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Konya ekonomi ödülleri sahiplerini buldu


09.02.2017 / KonyaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Konyalı girişimcilerin, buğday ambarı Konya’yı modern tarımın ve tohumculuğun merkezi ve Türkiye’nin en büyük ticaret şehirlerinden biri haline getirdiğini söyledi.​

Konya Ekonomi Ödülleri Töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

 

Hisarcıklıoğlu, törene katılan Bakan Tüfenkci’ye teşekkür ederek, “Camiamızın içinden bir bakan. Hepimizden daha çok ev sahibi. Göreve geldiğinden bu yana camiamızın abisi oldu. Peygamberimizin istişare sünneti Bakanımızın karakterine aynen oturmuş durumda. Her işi camiamızla istişare ediyor. Taleplerimiz doğrultusunda hayata geçirilen reformların en büyük mimarlarından biri. Her derdimizi, sıkıntımızı kendi işi gibi takip ediyor” dedi. 
Video Yükleniyor...


Ödül alacak firmaları kutlayan Hisarcıklıoğlu, “Konya iş camiasının tamamını tebrik ediyorum. Müthiş bir işi başardılar. 20 yıl önce Konya, “Türkiye’nin buğday ambarı” diye bilinirdi. Tarım şehriydi. Sadece 20-30 yılda buğday ambarı Konya’yı modern tarımın ve tohumculuğun merkezi yaptınız. Türkiye’nin en büyük ticaret şehirlerinden biri yaptınız. 1,3 milyar dolar ihracat yapan sanayi şehri yaptınız. 2,5 milyon turist ağırlayan turizm şehri yaptınız. 4 üniversitesi ile eğitim şehri yaptınız” ifadelerini kullandı.

 

Hisarcıklıoğlu, Konya’nın sadece Türkiye’ye değil ekonomisi ile şehirciliği ile dünyaya örnek bir şehir olduğunu, dünya ekonomisinin en önemli 500 şehrinden biri olarak listede yerini aldığını anlattı.

 

Konya’nın şimdi 15 milyar dolar ihracat ve 10 milyon turist hedefi olduğunu anımsatan TOBB Başkanı, Konya’nın bu hedefleri de yakın zamanda yakalayacağını vurguladı.

 

Son 5 yılda Konya’nın ekonomisine ilişkin verilere değinen Hisarcıklıoğlu, işyeri sayısı artışının Türkiye’de yüzde 49 iken Konya’da yüzde 63, turizm artışının Türkiye’de yüzde 34 artarken Konya’nın yüzde 65, istihdam artışında Türkiye’nin yüzde 54 iken Konya’nın yüzde 74 ve ihracat artışında Türkiye yüzde 40 artarken Konya’da yüzde 79 artış olduğunu söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, Konya’nın tarımda suya, turizmde Konya-Antalya turizm hattına, ihracatta Mersin limanına bağlantı ve demiryoluna ihtiyacı olduğunu, bu üç konunun yatırım programında yer aldığını ve bunlar bitince Konya’nın hedeflerine ulaşacağına inandığını ifade etti.

 

Birlikte rahmet bereket, ayrılıkta azap var diyen TOBB Başkanı, Konya’da bu birlik ve beraberlik olduğunu anlattı.

 

Konya TO, Konya SO ve Konya TB’nin Konya için büyük şans olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Elleri taşın altında. Dünyada örnek Oda-Borsalar. Bunu uluslararası kuruluşlar belirliyor. Büyük projelere imza atıyorlar. 2016 Konya İslam Ülkeleri Turizm Başkenti, İslam ülkeleri iş dünyası başkanlarını getirdik” dedi.

 

Konyalı tüccar sanayicinin alan el değil veren el olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz’da vatanperverliğini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

 

İş dünyası olarak sıkıntıların olduğunu ve bu sorunları Hükümete taşıdıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bakanımızın öncülüğünde hükümetimiz her önerimizi hayata geçiriyor. Vergi ve prim borçlarında sorun var dedik, yapılandırma çıktı mı çıktı. 2017 ilk 3 ay SGK prim borçları faizsiz erteleme ve yatırım indirimi geri geldi. Geçen hafta iç piyasayı canlandıracak beyaz eşya, mobilya ve konut sektörlerindeki vergi indirimleri geldi. Üç gün önce vergisini düzenli ödeyene indirim yapılacağı müjdesi geldi” dedi.

 

TOBB Başkanı, 365 oda/borsa, 60 sektör meclisi ve 310 OSB başkanının katıldığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve 11 Bakanın tam 6 saat bölgelerin sorunlarını, sanayinin, ticaretin, tarımın sorunlarını, sektörlerin sorunlarını tek tek dinlediklerini, bunu dünyanın hiçbir ülkesinde görülemeyeceğini vurguladı.

 

En çok istihdam üzerindeki vergi yüklerinden şikayetçi olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda açıklama yaptığını anlatarak, “artı 1 kişi al, vergisi ve SGK primi devletten. Sen çalışanın net ücretini ver, gerisini devlet hallediyor. İkincisi işbaşı eğitim. İşsizi al çalıştır. Maaşı sigortası devletten. İşbaşı eğitim bitince istihdam şartı yok. Ama istihdam edersen 42 ay sigorta işveren primi yok” dedi.

 

TOBB ve oda/borsalar şirketlerin finansmana erişimi noktasında çalışma başlattıklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Piyasada nakit sıkıntısı var yüksek faizler özel sektörün nefesini kesiyor. Dünyada olmayan işi yaptık. Cumhurbaşkanımız “finansmanda inovasyon” yaptınız dedi. TOBB, Oda-Borsalar bütün kaynakları seferber ettik. Kaynaklarımız üzerinden Ziraat Bankası -Deniz Bank yıllık %9,90 aylık 0,83 faizle; 150 bin TL kredi. KGF de % 85’ine kefil oluyor. Bunu baba oğluna yapmaz” şeklinde konuştu.

 

Oda-Borsaların ne iş yaptığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Oda/borsalar ucuz kredi sağlıyor. Nitelikli eleman yetiştiriyor. İstihdam üzerindeki maliyetini azaltıyor. Oda ile ilgili tüm hizmetleri üyemizin ayağına getiriyoruz. Bundan sonra Oda’dan alacağın her hizmeti, her belgeyi oturduğun yerden telefon ekranından yapacaksın. Telefondan belgeyi isteyeceksin. İstersen elektronik imzalı olarak sana gönderilecek. İstersen ıslak imzalı olarak ayağına gelecek. İstersen senin adına kamu kurumlarına doğrudan gönderilecek. Şubat’ta bu sisteme geçiyoruz. Daha ne yapsın” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Bugün PKK, FETÖ, DEAŞ hepsi birden saldırıyorlar. Ekonomimize de saldırıyorlar. Ama emin olun başaramadılar kesin olarak da başaramayacaklar. Türkiye’nin petrolü-doğalgazı yok. Ama iki şeyimiz var. Bir: Vatan Aşkımız. İki: Girişimci ruhumuz. Bu millete kimse diz çöktüremez. Devletten de tek isteğimiz reformlarla önümüzü açsın. Bunlar yapıldığı zaman Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde olacak”.


-Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Türkiye'nin yaşanan tüm badirelere rağmen yoluna devam ettiğini söyledi.

 

Türkiye'nin dünya refah pastasından ne kadar çok pay alabilirse o kadar refah düzeyini artıracağını vurgulayan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İlave 1 milyon istihdam desteği veriyoruz. Buradaki amacımız işsizliği azaltmak ama esas amacımız üretimi ve kapasiteyi artırmak. Sadece üretimi artırmak yetmez, ürettiğinizi de satabilmelisiniz. Satamadığın mal senin değildir. O kadar teşvik ve tedbirler aldık ki bize yönelik talepleri zaten gerçekleştirmişiz. Yeni pazarlara girdiğinizde oradaki belgeler de danışmanlık hizmetleri de dahil olmak üzere bütün masraflarınızı hükümet karşılıyor. Bu noktada fuar destekleri de dahil olmak üzere biz karşılıyoruz. Bundan sonra yurt içi fuarlara katıldığınızda, yurt dışı fuarlar gibi değerlendirilerek yüzde yüz bu noktada da gayret gösteriliyor."

 

Tüfenkci, sicil affına yönelik, iş dünyasından bugüne kadar çok sayıda talep aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

 

"Sicil affını çıkardık. Bankaları bir kere daha uyarıyorum; burada yeniden bir yapılanmayı getirdik. Bu noktada bankalar sizin elinizi rahatlatmıyorsa, mevcut KHK ile 'yapılanmalardan dolayı bankalar zimmet suçu işlemiştir' maddesini kaldırdık, hafiflettik. Bu yapılandırmalarda biraz daha bankaların, müşterilerin lehine davranması lazım. Buradan kendilerini uyarıyorum; bu noktada cimri davrananların, 'hükümet çıkardı bize ne, bizim sicilde görünüyor' dememelerini istiyoruz. Bu yasayı kendileriyle istişare ederek çıkardık."

 

İş dünyasının finans ihtiyacını giderme noktasında birçok düzenleme yaptıklarını anımsatan Tüfenkci, kredi garanti fonunu hayata geçirdiklerini, 250 milyar liralık kredi garanti fonu ile teminat sistemi oluşturduklarını dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından, başarılı işletme sahiplerine ödülleri verildi.


-Milli İstihdam Seferberliği Başlangıcı

 

Ödül töreninin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konya Ticaret Borsası’nda düzenlenen "Milli İstihdam Seferberliği Başlangıcı" programına katıldı.

 

Burada konuşan Bakan Tüfenkci, istihdam seferberliği çalışmalarının Konya'yı Anadolu'nun öncü sanayi kentlerinden birisi yapacağını söyledi.

 

Konya'daki istihdam seferberliğini çok önemsediğini ifade eden Tüfenkci, "Burada birlik beraberlik, huzur, barışın, demokrasinin ve özgürlüğün hakim olduğu bir ülke inşa etme yolunda ekmeğimizi bir kardeşimizle bölüşme noktasında Konya'nın farklı bir iklime sahip olduğuna inanıyorum. Konya'dan 30 bin bir ilave istihdam bekliyoruz." diye konuştu.

 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA