TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Perakende sektörünün geleceği e-ticarette”


13.04.2017 / İstanbulUluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor 2017 Konferansı ve Fuarı’na katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, perakendecilere e-ticaret kullanmalarını tavsiye etti.​

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek’in evsahipliğinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Konferansta konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ülkelerin artık bir bütünün parçaları gibi olduğunu, Türkiye’nin dünyadan kopuk olmadığını belirterek, dünyayı anlamadan Türkiye’yi anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

 

2017’de dünya genelinde ekonomide bir toparlanmanın başladığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Avrupa’da büyüme pozitife geçti. Bizim için önemli. Çünkü Avrupa bizim en büyük ihracat pazarımız. Avrupa’daki büyüme otomatikman Türkiye’yi etkiliyor. Küresel ekonomi 3,1’den 3,6’ya doğru büyüme trendinde” dedi.
Video Yükleniyor...


 

Hisarcıklıoğlu, Rusya ve Brezilya dışındaki bütün ülkelerin ekonomisinde toparlanma olduğunu, Türkiye’nin 2016 yılında yüzde 2,9 büyüme gerçekleştirdiğini söyledi.

 

TOBB olarak nelere odaklandıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ekonomisinin gelişmesinde insanların mutluluğunda en önemli noktanın işsizlik meselesi olduğunu belirterek, “Çünkü Türkiye’de her yıl bir milyon kişi istihdam nüfusuna katılıyor. Yani Türkiye olarak her yıl bir milyon kişiye iş bulmak zorundayız. İş bulamazsak mutsuzlar ordusu artar, hepimizin istikrarı ve huzuru da kaçar. Bu kapsamda 7 Şubat 2017’de Cumhurbaşkanımızın katılımıyla beraber Türkiye Ekonomi Şurasını TOBB’da gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu artan işsizlik meselesini biz çözeriz dedik. Yeter ki destek verin. Ve bize tarihi bir destek verdiler. İlk 3 ay yeni işe alacağın kişinin maaşı devletten. 3 ay sonra bu kişiyi çalıştırmaya devam edersen sadece çıplak ücretini veriyorsun. 773 lira olan vergi ve SGK primlerini devlet ödüyor. Bu açıklama yapıldıktan sonra tarihi bir başarı yakaladık. Sadece 2 ayda 762 bin kişiye istihdam sağladık” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, krediye ulaşımda yaşanan zorlukları aşmak için TOBB’un ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu aracılığıyla kredi çekmek isteyen firmalara kefil olduklarını, Hükümetten talepleri doğrultusunda kefil olma miktarını 250 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

 

TOBB ve 365 oda/borsanın kaynaklarını bir havuzda topladıklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, bu kaynağı üyelerine yıllık 9,9 faiz oranıyla ucuz kredi olarak kullandırdıklarını ifade etti.

 

Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin kredilerinin yeniden yapılandırılması, faizsiz kredi desteği, vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi konularında adımlar attıklarını anlattı.

 

Hükümetten sicil affı talep ettiklerini ve affın da çıktığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Herkes anadan doğmuş gibi tertemiz. Ama bazı bankalar ayak sürüyor. Biz onların işini kolaylaştırdık. Ayak sürüyen bankalar ayak sürümeye devam ederseniz bundan sonra tepkimiz daha sert olacak haberiniz olsun. Sicili temizlenmiş üyemize senin sicilin bozuk deyip kredi vermezsen tepkimiz daha farklı olacak” dedi.

 

Perakende sektörünün geleceğinin e-ticarette olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “E-ticareti keşfetmediyseniz, bugün bakkallar nasıl şikayet ediyorsa yarın da siz şikayet edeceksiniz. Dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 15’lere geldi. Yani toplam ticaretin yüzde 15’i e-ticaretten yapılıyor. E-ticarete zamanında geçenin kazancı çok büyük olacak. Kazanmak istiyorsanız e-ticareti önemsemeniz lazım. Perakendeciler olarak bunu ıskalamayın” ifadelerini kullandı.

    

Hisarcıklıoğlu, açılış oturumunun ardından fuaye alanındaki stantları gezdi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA