TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Elazığ’da istihdamdaki destekleri anlattı


18.05.2017 / ElazığElazığ Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binası ve Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu'nun açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, istihdam konusunda devletin çok önemli destekler verdiğine işaret ederek, 4 ayda 1 milyon kişiye istihdam sağladıklarını vurguladı.​

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini dile getiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu “Türkiye’nin başına gelenler başka bir ülkenin başına gelse yerle bir olur ve kendisini toparlayamazdı. Darbe girişimi olmak üzere bir sürü hadise yaşadık. Ekonomimiz olumsuz etkilendi ama yıl sonu itibariyle tekrar büyüme noktasına geldik. Bu süreç içerisinde hükümetimizden de büyük bir anlayış gördük. Bizde elimizi taşın altına koyduk. Yeni işçi alacakların 3 ay maaşını devlet ödüyor. 3 ay sonrada 9 ay boyunca vergisi ve sigortasını devlet ödüyor. Yani bin 400 lira senin cebinden çıkıyor gerisini 9 ay boyunca devlet ödüyor. Bu istihdamda tarihi bir destek. 4 ayda 1 kişiye şuan istihdam sağladık. Elazığ’da verdiği sözü büyük çapta yerine getirdi. Yıl sonunda hepimiz getirmiş olacağız. Cazibe merkezleri müthiş bir fırsat ve iyi tanıtmak lazım. Elazığ içinde iyi bir fırsat. TOBB biriktirmiş olduğumuz kaynakları ve sizlerden almış olduğumu kaynakları biz üyelerimize zor zamanda kredi olarak verelim dedik ve nefes kredisini çıkardık. Şuanda bundan kullanabilirsiniz” diye konuştu.
Video Yükleniyor...


 

-Elazığ’da Oda ve Borsa 5 yıldızlı

 

Elazığ’ın önemi ve sahip olduğu imkânlar konusunda da sunumda bulunan Hisarcıklıoğlu, Elazığ insanının hayır işler konusunda yarıştığını ifade etti. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Elazığ Ticaret Borsası’nın akredite olarak 5 yıldıza sahip olduğunu belirten TOBB Başkanı, Paris’te Londra’da oda ve borsalar hangi standartta hizmet sunuyorsa Elazığ’da da aynı standartta hizmet sağlandığını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, kentin birlik ve beraberliğini de överken, başarının ve zenginliğin ancak bu yolla geldiğini anlattı. Başkanlık makamlarında para pul olmadığını, aksine bu koltukların büyük fedakârlıklar istediğini bildiren Hisarcıklıoğlu, ‘insanların en hayırlısı insana faydalı olandır’ düsturuyla yola çıktıklarını ve amaçlarının da bu olduğunu ifade etti.

 

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise burada yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayan reel sektör ve hükümet arasında gayet iyi ilişkiler tesis edildiğini söyledi.

 

Bakan Tüfenkci, "16 Nisan'dan sonra önümüz daha açık. Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. Daha fazla demokrasinin, daha fazla değişimin, daha fazla yatırımın olduğu bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz. 16 Nisan'dan sonra bir yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş reformlarını gerçekleştirirken bir yandan da gündemi ekonomi olarak belirledik ve Türkiye'yi, reel sektörü nasıl daha fazla büyütürüz, onun gayreti içindeyiz." diye konuştu.

 

2019 yılına reformları tamamlayan bir ülke olarak adım atmak istediklerini ifade Tüfenkci, 16 Nisan'dan sonra Borsa İstanbul 100 Endeksi'nin tarihi zirve yaptığını, yine 16 Nisan'dan sonra gözlemlenen diğer bir gelişmenin de döviz kurlarındaki oynaklığın azalması olduğunu söyledi.

 

Tüfenkci, Türk lirasında gözlenen değer artışının büyük bölümünün ülkedeki istikrardan kaynaklandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 

"Geçen yıl küresel ticaret hacmi endeks bazında dünyada sadece yüzde 1,3 arttı. Yaşanan finansal dalgalanmalar nedeniyle değer bazında da küresel ihracatımız yüzde 3,3, küresel ithalatımız ise 3,2 azaldı. 2016 yılında yaşanan hadiselere baktığımızda, özellikle bu hainlerin bu ülkeye yaşattıkları o darbe girişimine karşı hükümetimizin almış olduğu ciddi tedbir, teşvikler ve sizlerin de gayretlerinizle 2017'ye güçlü bir şekilde girdik. Hem ihracat rakamlarımızın hem de dış ticaret hacmimizin arttığını, tüketici güven endekslerimizin, sanayide cirolarımızın ve üretimlerimizin arttığını görüyoruz."

 

-Vali Zorluoğlu:"Tüm güzellikleri beraber gerçekleştirdik"

 

Böyle bir ilde çalışıyor olmaktan ve güzel insanlara hizmet ediyor olmaktan çok büyük bir şeref duyduğunu aktaran Vali Murat Zorluoğlu ise “Evlatlarıma, torunlarıma bırakacağım manevi miras hiç kuşkunuz olmasın Elazığ’ da yaptığım bu valilik dönemi olacaktır. Elazığ’da göreve başladığım günden itibaren Elazığ TSO başkanımızla gerçekten bir vali , ticaret odası ilişkisinin çok ötesine geçen bir kardeşlik ve dostluk hukuku içerisinde görevimize devam ediyoruz. Elazığ da bütün hususlarda gelişmesi, kalkınması, güzel hizmetlerin artarak devam etmesi hususlarında var olan bütün projelerde biz Elazığ TSO başkanını, yönetim kurulu üyeleri hep yanımızda destek olarak gördük. Hep birlikte hareket ettik ve tüm güzellikleri beraber gerçekleştirdik. Özellikle Elazığ TSO başkanımız Elazığ’ın da dahil olduğu 23 Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin cazibe merkezleri programına Elazığ’ın da dahil edilmesinde gerçekten büyük gayretler göstermiştir. Yine bunlara ilave olarak Elazığ’ın bu yatırımlarda 6. bölge teşviklerinden yararlanmasında hakikaten İdris Başkanın ve odamızın çok önemli katkıları olmuştur. İdris Başkanın, milletvekillerimizin, bakanımızın ve hükümetimizin destekleriyle Elazığ yıllardan beri beklediği o müjdeyi teşviklerde, devlet desteklerinde altıncı bölge teşviklerinde yararlanma olanağını da kazanmış oldu. Ben başta bakanıma ve hükümetimize tekrar müteşekkir olduğumuzu tüm Elazığ halkı adına ifade etmek istiyorum” şeklinde dile getirdi.

 

-Elazığ TSO Başkanı Alan

 

Elazığ TSO’nun 100. yılına girmesine 2 yıldan az bir süre kaldığını belirten Elazığ TSO Başkanı İdris Alan da, “Toplum içerisinde hep saygın bir konumu olan Elazığ TSO odasının hizmette 100. yılında çok daha donanımlı, altyapısı, vizyonlu ve hedefleri olan toplumun yüklemiş olduğu misyonu içerisinde hareket eden bir durum haline getirmek istiyoruz. Bu düşünce ve bakış açımızda öncelikle fiziki eksikliklerimizin tamamlanması ve hizmetlerimiz açısından büyük bir önem taşımaktadır. Üyelerimizin ve ilimizin ihtiyaçlarımızın karşılamaya yöneliktir. Bugün resmi açılışını yapmış olduğumuz hizmet binasının 3 bodrum katını mevcut durumunu ve son halini sizlerle paylaştım. Binamızın eski hali ile çalışmamız sonrası bugün ki hali ortada olup binamızın hizmet verebilmesi için tüm olumsuzluklar ortadan kaldırılmıştır. Binamızın bu alanlarının ilimize ve üyelerimize açılması ve hizmet binamızın bir ticaret kompleksi haline getirilmesi hedeflenmektedir. Fırat Kalkınma Yatırım Ofisi, Kredi Garanti Fon Şubesi bulunan odamız hizmet binasının bulunduğu bu modern konferans ile teşhir ve tanıtım merkezini kazandırmış bulunuyoruz. Bununla birlikte atıl haldeki 3 bodrum katımızı modern ve kullanılır bir hale getirerek KOSGEB İl Müdürlüğü ve ekonomi ile ilgili diğer kurumların hizmete açmak sureti ile bu binayı komple bir ticaret merkezine dönüştürme düşüncesi içerisindeyiz. Bizim bu hedefe ulaşmak noktasında valimizin ve TOBB başkanımızın çok değerli maddi ve manevi katkıları bulunmaktadır. İlimizin sosyal kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesinde çok büyük emek ve destek veren valimizin tüm bunlarla ilgili bu salonun Elazığ’a kazandırılmasında verdiği katkılar nedeni ile kendi ismini verdik"diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bakan Tüfenkci ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu daha sonra il protokolü ile birlikte TSO bünyesinde açılan fotoğraf sergisini gezdi. Ardından protokol Akçakiraz Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu yaz etkinliklerine giderek vatandaşlarla bir araya geldi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA