TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Keşan ve İpsala’nın ekonomi yıldızları ödüllendirildi


10.09.2017 / Keşan EdirneKeşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve İpsala Ticaret Borsası’nca düzenlenen müşterek ödül törenine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu birarada hareket eden Keşan ve İpsala’daki oda borsalara teşekkür ederken, “Bu bölge, yani Hamzadere Bölgesi hep birlik ve beraberlik içinde hareket eder. Bu ödül törenini de birlikte yapıyor. Bundan dolayı her 3 başkanımı da tebrik ediyorum” ifadesini kullandı.​
Video Yükleniyor...


Hamzadere bölgesinin Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bugün Edirne’nin en büyük ve verimli tarım alanları burada.Ülkemizdeki çeltik ekiminin %35’i burada yapılıyor. Sofralarımızın en çok tercih edilen pirinci baldo burada yetiştiriliyor. Keşan; tarım, turizm, ticaretin merkezi. Buğday, ayçiçeği, arpa, mısır, şeker pınarı, çeltik, bağcılık ve meyvecilik burada. Hamzadere Barajı’nın sulama imkanlarına da kavuşunca Keşan ve çevresi ihya olacak inşallah. (350 bin dönüm sulanabilecek). Turizme bakarsanız; Saros körfezi kıyıları. Cennet gibi bir yer. Hem turizm hem de balıkçılık var. Enez’e yat limanı projesi var. Saros körfezinin 1/25’lik planlarının hazırlanması lazım. Ticaret açısından kavşak noktasındasınız. Keşan Pazarı adeta açık hava alışveriş merkezi. 50 bin ziyaretçisi oluyor.  Yunanistan gelip buradan alışveriş yapıyor. Avrupa’yı geçin hadi hemen yanı başınızdaki Balkanlar. Nüfusu Türkiye kadar. Nüfusu 500 bin üzeri nüfusluden yaklaşık 20 şehir var. Son yıllarda hızla büyüyorlar. Türkiye kadar ithalat yapıyorlar. Onlar bizim akrabalarımız, benzer kültürlere sahibiz.  Onların damak tatlarını en iyi biz biliriz. Onlara en çok malı bizim satmamız lazım” diye konuştu

 

-Bölge Başkanlarına övgü

 

Bölgedeki oda ve borsa başkanlarını öven Hisarcıklıoğlu, üç başkanın da Keşan ve İpsala’nın gelişmesi ve kalkınması için çalıştıklarını söyledi.

 

Bölgedeki Başkanların, Keşan ve İpsala’nın değerleri olan Satır eti, pirinci, çeribaşı kirazını, siğilli bamyasını, çamlıca bodur elmasının coğrafi işaretli olarak tescil edilmesi için çok çalıştıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu “Açık söyleyeyim yöresel değerlerine bu kadar sahip çıkan çok az yer gördüm. Bundan dolayı her 3 başkanımı da bir kez daha tebrik ediyorum her 3 başkanımı da. Yaptıkları önemli işlerden birkaç tanesini de vurgulamak isterim. Görüyorsunuz Oda-Borsalar nereden nereye geldi. Ancak bu dönüşümün farkında olmayanlar hala eski bilgilerle yorum yapıyorlar” dedi.


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Keşan -İpsala Ödül Töreni'nin ardından Yaman Peynircilik Fabrika Satış Mağazasını ziyaret etti. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA