TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kırklareli’nin ekonomiye değer katan yıldızlarına ödül


11.09.2017 / KırklareliKırklareli Odalar ve Borsalar Bölge Toplantısı Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nin Anadolu ile Avrupa arasındaki geçiş bölgesi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, kentin geleceğinin parlak olduğunu duyurdu.​

Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’ne ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Tarihi eserler bakımından Osmanlı kültür mirasına sahip zengin illerimizden. Hem tarih hem kültür kenti: Osmanlı eserleri, höyükler ve Tümülüslerle ünlü. Müthiş bir coğrafya. Kırklareli’nin % 40’ı ormanlar kaplı. İğneada Longoz Ormanları cennet bir yer. İğneada ve Kıyıköy bölgenin önemli turizm merkezleri Tarım ve hayvancılık da var. Kişi başına düşen tarımsal üretim değeri bakımından 10. Sırada. Türkiye'nin ilk şeker Fabrikası Alpullu Şeker Fabrikası burada kuruldu. Sanayi hızla gelişiyor. Çok açık söylüyorum Kırklareli’nin geleceği parlak.

 

Kırklareli TSO Akredite. Borsa da süreci tamamlayıp akredite olacak inşallah. Hem Ziya Başkanla hem de Turhan Başkanla TOBB’da ve İKV’de yakın çalışıyoruz. Turhan Başkan, UMAT Yönetiminde, Ziya Başkan, TOBB Dış İlişkiler Komisyonunda. Kırklareli, Babaeski ve Lüleburgaz’daki tüm başkanlarımdan Allah razı olsun.”

 

-Oda borsalar elini taşın altına koydu

 

Oda-Borsalardan gelen talepler sonrasında ekonomide çok önemli işler yapıldığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Üyelerimizin önemli bir sıkıntısı finansman ve banka kredisine ulaşımdı. Odalarımız ve borsalarımız burada da elini taşın altına koydu. Yüzde 9,9 faizle üyelerimize nefes kredisi temin ettik. Kırklareli’de 132 KOBİ 7,2 milyon lira kaynak kullandı. Yine yönetiminde de bulunduğumuz KOSGEB sıfır faizli 3 yıl vadeli kredi sağladı. 260 bin firmanın finansman sorununu çözdük. Yani Türkiye genelinde 615 bin firmaya finans anlamında dokunmuş olduk.

 

İkinci konu istihdam. En büyük şikayet istihdam üzerindeki yüklerdendi. İstihdam seferberliği ile istihdam için tarihi fırsatlar sağlandı. Ve bu cazibe ile 1,6 milyon kişiye yeni istihdam sağladık. Oda ve borsaların zorlamasıyla vergisini düzgün ödeyenlere yüzde  5 vergi indirimi sağlandı. Mobilya, beyaz eşya ve konutta çok önemli vergi indirimleri oldu. KDV için de Maliye Bakanımız için çalışıyoruz.”


Törenden sonra ayrıca Kırklareli TOBB Sosyal Bilimler Lisesi'nin de açılışı gerçekleştirildi. 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA