TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Artvin iş dünyası ile istişare toplantısı


09.03.2018 / ArtvinTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) ev sahipliğinde kentin iş dünyası temsilcileriyle biraraya gelerek istişarede bulundu. Artvin’in potansiyeline ve birlik beraberliğine inandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörü için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.​

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmaya Afrin'de ülkeleri için, huzur ve güvenliğimiz için canını ortaya koyan Mehmetçiklere selam göndererek, şehit askerlerimizi, rahmetle ve minnetle anarak başladı. Artvin’in Kafkaslar ve Asya'ya açılan kapı olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, “Türkiye'de en yaşanabilir ilk 6 şehri arasında. Ayrıca en temiz hava da Artvin’de. Amerika’daki ünlü Grand Kanyon’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci kanyonu, Cehennem Deresi Kanyonu burada. Türkiye'nin en yüksek cam seyir terası, yine burada, Hatila Vadisi Milli Parkı'nda. Artvin’in 60 yıllık bir hayali vardı. Rize-Artvin-Ardahan karayolundaki Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli, Cankurtaran Tüneli trafiğe açıldı. Cankurtaran Tüneli ile Artvin bir lojistik geçiş merkezi olacak ve turizm gelişmesini sağlayacak. Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı da 2020’de açılıyor. Öte yandan biz de TOBB olarak, Sarp Sınır Kapısı'nı modernize ediyoruz. Çalışmalarımız bitmek üzere, kullanım kapasitesi 2 katına çıkıyor. Gelirken Artvin’in rakamlarına da baktım.  2017’de faal işyeri sayısı (%7) ve çalışan sayısı (%22) ve ihracat (%35), Türkiye ortalamasının üstünde. Demek ki, Artvin ekonomisinde bir dinamizm var” dedi.

 

-Artvin 5’inci bölgeye alınmalı

 

Artvin TSO’nun güzel işler yaptığına vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Yöresel ürünleri korumak adına önemli bir çalışma başlattı. İlk olarak, Puçuko’ya, coğrafi işareti aldı. Bu Artvin'in ilk coğrafi işareti. İnşallah devamı da gelecek. Odamızın Artvin için önemli bir talebi de, teşvik bölgesi. 4. Bölge gözüküyor, ama bunun nedeni baraj yatırımları. Artvin’in en az 5. bölgeye alınmasını bekliyoruz. Odamızın bu konudaki girişimine, biz de destek veriyoruz. Artvin’e ilk OSB kurulması için, Odamızın öncülük ettiği girişim de, sonuçlanmak üzere. Böylece hem üretimde, hem ihracatta artış sağlayacaksınız. Kurtul Özel kardeşim, Artvin’in gelişmesi ve zenginleşmesi için elini taşın altına koyuyor, emek veriyor. TOBB’un Uluslararası ticaret merkezleri şirketi TOBTİM’in yönetiminde. Ayrıca merkezi Trabzon’da olan, Doğu Karadeniz’den sorumlu İş Geliştirme Merkezi ABİGEM’in de Başkan Yardımcısı. Artvin Odamızla birlikte, 2 çok önemli adım daha attık online belge ve tek durak ofis. Online Belge ile artık evinden, işyerinden anında belge alabileceksin. Oda’ya gelmene gerek kalmadı. Dijital Dönüşüme geçtik. Odalar, artık online Oda.  İkinci olarak şirket kuruluşlarında artık tek durak ofis var.  Tüm kuruluş işlemleri Odalarımızda gerçekleşecek

Önceden 7 olan işlem sayısını 1’e düşürdük. Önceden 2.250 TL olan masrafı 650 TL’ye düşürdük. Üyeye hizmet işte böyle olur.  Başkanımızdan Yönetimine, Meclisinden, Genel Sekreterine, Odamızdan ve tüm çalışanlarından Allah razı olsun.”

 

-TOBB olarak neler yaptık?

 

TOBB olarak son bir senede neler yaptıkları konusunda da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, finans alanında nefes kredisi, KOSGEB kredileri, KGF kefaleti ile alınabilen krediler ile birlikte Türkiye genelinde toplam 681 bin firmaya dokunduklarını anlattı. İstihdam konusunda çok büyük bir kampanya olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hükümetin sağladığı kolaylıkların da büyük katkısı ile 1,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladıklarına vurgu yaptı.

 

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Dünya iş-yatırım yapma kolaylığı endeksinde 60. Sıradayız. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisiyiz, ilk 10’u hedefliyoruz. Ama bu tablo ülkemize yakışmıyor .  2 yıl içinde Türkiye'yi ilk 20’ye sokmayı hedef aldık. Bu kapsamda çok sayıda eylem planı üzerinde Bakanlarımızla birlikte çalıştık. 100'ün üzerinde reformu, hükümetimizle hazırladık. Mesela; İnşaat izinlerinde mevcut 18 ayrı prosedür var. Şimdi bunlar 6’ya iniyor. Yapı Denetim Kanunu’nda yapılacak değişiklikle inşaat ruhsatındaki imza sayısı da 18’den 1’e düşürülüyor. Ayrıca Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Bir şirketimiz yılda ortalamada 40-45 beyanname veriyordu. Şimdi bu beyanname sayısı 12’ye düşürülüyor azalıyor. Bir diğer önemli reform KDV alanında. KDV alacaklarımız için de Maliye Bakanımızla çalıştık. Ayrıca esnafın üzerindeki KDV yükü de düşürülecek. Tüm bu öneriler şuan mecliste. İnşallah kısa süre içinde yasalaşacak.

 

Sıkıntılarımız yok mu? Elbette var. Ama hepsini aşacak iradeye ve imkâna sahibiz. Bakın birlik ve beraberlik içinde hareket ederek pek çok iyileşme sağladık. Kavga ile sıkıntı çözülmez. Ortak akılla diyalogla çözülür. Bir ve beraber olunca Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Tüm Türkiye olarak hep birlikte el ele verdiğimizde, ülkemiz hak ettiği yere gelecek.”
Video Yükleniyor...Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA