TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB ile MYK arasında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı


17.05.2017 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Mesleki Yeterlik Kurumu (MYK) arasında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalandı.​

TOBB'un İstanbul Hizmet Binası'nda düzenlenen imza törenine TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk ve MYK Başkanı Adem Ceylan katıldı.

 

İmza töreninde konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, "TOBB bünyesinde çalışmalarını yürüten Türkiye sektör meclisleri, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını aynı çatı altında bir araya getiren, sektörel gelişmeler ve sorunların değerlendirildiği, ortak aklın sektör ve ülke menfaatleri çerçevesinde oluşumunu sağlayan yapılardır" dedi.

 

Öztürk, TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi'nin Avrupa'nın üretim merkezlerinden biri olan Türk iklimlendirme sektörünün önde gelen firmaları, dernek temsilcileri ile sektörün tüm paydaşlarını kapsayan en üst temsilcisi konumunda olduğunu söyledi.

 

İklimlendirme Meclisi'nin, iklimlendirme sektörünün gelişimine ve ülke ekonomisine önemli katkı sunmayı amaçlayan projeler yürütmekte olduğunu belirten Öztürk, iklimlendirme sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ve yetişmiş iş gücü ihtiyacının karşılanmasının meclisin en önemli projeleri arasında yer aldığını kaydetti.

 

Öztürk, şunları kaydetti: "Bireylerin mesleğini başarı ile icra etmesine ve bunun ölçümüne imkan tanıyan ve sektörde bilgi-beceri sahibi kişileri yetkinlik olarak farklı bir yere taşıyacak olan Ulusal Yeterlilik Hazırlama sürecine TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi olarak talip olduk. Sağ olsun Mesleki Yeterlilik Kurumumuz da bizi bu iş ile görevlendirdi. Bu vesile ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri'nden (MEYBEM) kısaca bahsetmek istiyorum. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde yaşanan ölümlü iş kazalarının artması üzerine, TOBB olarak elimizi taşın altına koyarak MEYBEM merkezlerini kurduk. 2015 yılının aralık ayında yetki alan MEYBEM 1,5 yılda 20 binden fazla bireyin sınav ve belgelendirme sürecinde görev aldı. Özellikle inşaat, metal, makine ve asansör mesleklerinde 63 ilde sınav ve belge hizmetini kurumsallaştırmayı başardık. 19 meslekte devam ettiğimiz süreç, Mesleki Yeterlilik Kurumumuzun da izni ile önümüzdeki ay inşallah 33'e yükselecek. Hedefimiz tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerin tamamına sınav ve belgelendirme hizmeti vermek."

 

MYK Başkanı Adem Ceylan ise özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde belge zorunluğu getirilmesinin finansman açısından önem arz ettiğini vurguladı.

 

Ceylan, "Protokolün başta iklim, iklimlendirme sektörü olmak üzere bütün sanayi alanında üretim, etkinlik ve verimliliğe rekabet gücünü arttırmasında katkı sağlayacağını düşünüyorum." dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA