TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi İstanbul’da toplandı


18.05.2017 / İstanbulTOBB Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi, Nisan ayı toplantısını TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirdi.​

Toplantıda ilk olarak aylık beyaz eşya iç satış, ihracat ve üretim verileri ve dayanıklı tüketim malları ihracat rakamları paylaşıldı. Daha sonra, Meclis bünyesinde oluşturulan Çevre Çalışma Grubu, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Çalışma Grubu ve Teşvikler Çalışma Grubunun aylık toplantıları ve çalışmaları kapsamında yapmış oldukları Bakanlık ziyaretleri ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

 

Alman araştırma kurumu Fraunhofer Enstitüsünün de gündeme taşındığı toplantıda; benzer bir yapının Türkiye’de oluşturulmasının faydalı olacağına yönelik fikir birliğine varılarak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na sunmak üzere bir altyapı çalışması hazırlanmasına karar verildi.

 

AB İstatistik Kurumu verilerinden yola çıkarak TV ihracat ve ithalat verilerinin paylaşıldığı toplantıda, AB’ye yapılan TV ihracatında en yüksek oranın Türkiye’ye ait olduğu bilgisi paylaşıldı. Ancak bunun yanında; AB’deki 11-12 milyar dolarlık TV pazarının büyüklüğüne bakıldığında 283 milyon dolarlık Türkiye ihracatın düşük kaldığına dikkat çekildi.

 

Toplantıda ayrıca; AB’nin üzerinde çalıştığı “Digital Contract Rules” yasa paketi ve paketteki dayanıklı tüketim mallarını etkileyen değişiklik talepleri hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Yasa paketindeki yazılım sözleşmelerini düzenleyen yönetmelik ve online ve uzaktan satış sözleşmelerini düzenleyen yönetmeliklerin içeriğine dikkat çekildi. Türkiye’nin ihracatının büyük miktarını AB’nin oluşturduğu göz önüne alındığında, imalatçı diğer sektör meclislerinin de bu bilgilerden faydalanmasına ve bu kapsamda bir çerçeve metin hazırlanmasına karar verildi.

 

Meclis toplantılarının genel gündem maddelerinden biri olan ve dünyadaki önemli politik gelişmeleri özetleyen “Ekonomik Görünüm” başlıklı sunumda; Fransa’daki başkanlık seçimlerinin Euro/Dolar paritesine etkisi, İngiltere’deki Brexit konusunun Türkiye açısından yarattığı tehdit ve fırsatlar, jeopolitik risk açısından önemli olan Kuzey Kore-ABD-Çin üçgenindeki gelişmeler, Avrupa Merkez Bankasının para pompalama desteğinin Türkiye’ye etkisi ve Türkiye’de referandum sonrası yaşanan ekonomik gelişmeler gündeme taşındı.

 

Toplantıda paylaşılan bir diğer konu ise; Meclis üyelerinin, AB projeleri ile ilgili TOBB Brüksel Daimi Temsilciliğine yapmış oldukları ziyaret oldu. Toplantıda son olarak; ilgili Kamu kurumlarına iletilen çalışmaların geri bildirimleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA