TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ambalaj Meclisi, sektörde yaşanan sorunlarını değerlendirdi


12.09.2017 / AnkaraTürkiye Ambalaj Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Mustafa Tacir başkanlığında, TOBB İkiz Kuleler’de özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. ​

Meclis Başkanı Mustafa Tacir açılışta yaptığı konuşmada, yeni dönemde verimli çalışmalar yapma temennisinde olduklarını belirterek, sektör için önem arz eden Ar-Ge Merkezleri yatırımları ve mevzuatları hakkında bilgi vermek üzere sözü Meclis Üyesi Haluk Giray’a bıraktı.

 

Giray, Sarten Ambalaj San. Tic. A.Ş.’nin Ar-Ge Merkezi haline geldiğini, bu kapsamda firmanın yaptığı faaliyetleri anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

 

Sunumun devamında Sarten Ambalaj firmasından Ar-Ge Mühendisi Sabri Süha Ekici ve Etkin Proje Yönetici Ortağı İbrahim Gedikoğlu ise Ar-Ge Merkezleri hakkında detaylı bilgiler vererek hem teorik hem de uygulamaya ilişkin detayları Meclis Üyeleri ile paylaştı.

 

Diğer bir gündem maddesi olan; petrokimyasal ürünlerde referans fiyatlar yerine eşyanın gerçek kıymeti üzerinde ithalatın nasıl yapılabildiği ve YYS ile birlikte konteynır başı en az 100 USD daha az maliyetle ithalat işlemleri hakkında bir sunum yapan Gümrük Müşaviri Murat Ayhancı, sektör temsilcilerinin karşılaştığı sorunları örneklerle anlatarak, ilgili Bakanlıklar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmanın önemine dikkat çekti.

 

Dahilde İşleme İzin Belgelerinde ikincil işlem görmüş ürünlere dair Mevzuata ilişkin görüş alışverişinde bulunan Üyeler tarafından, konunun takibinin sağlanması için her firmanın gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiği ortak kanı olarak vurgulandı.

 

Ayrıca, gündem dışı olarak gıda ambalajı hammadesi olarak kullanılan plastiklerin ithalatında yaşanan sorunlar gündeme getirildi. Konu ile ilgili olarak hem Türkiye Ambalaj Meclisinin hem de sektörel derneklerin Ekonomi Bakanlığına başvuruda bulunmaları tavsiye kararı alındı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA