TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması çalışmalarına devam ediliyor


13.09.2017 / Pekin ÇinTürkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında imzalanan Uluslararası Yolcu ve Eşya Taşımacılığı Anlaşması uyarınca Karayolu Eşya Taşımacılığı Teknik Toplantısı 7-8 Eylül 2017 tarihlerinde Pekin’de gerçekleştirildi.​

Heyet Başkanı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) Genel Müdür  Yardımcısı Nurhan Tüfekçioğlu, UDHB Şube Müdürü Tümer Tutar,  Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener,  Pekin Ticaret Müşaviri İlker Özdem ve TOBB yetkilileri toplantıda Türk Heyetini temsil etti.


Teknik toplantıda her iki ülke arasında 2018 yılı başından itibaren taşımaların başlanabilmesi için gerekli olan geçiş belgesi türleri ile kotaları kararlaştırıldı. Toplam 30.000 kota ile boş girişe izin veren 20.000 ikili/transit ve 10.000 üçüncü ülke geçiş belgesi kotası üzerinde mutabık kaldı.

 

Toplantıda ayrıca, iki heyet tarafından, taşımacılığın ve ticaretin geliştirilmesi ile işbirliklerinin arttırılması amacıyla, 2017 yılı Kasım ayı sonunda Sincan özerk bölgesinde; ilgili kamu ve özel sektör temsilcilerinin de katılımıyla, geçiş belgesi ve TIR Sistemi uygulamaları ile lojistik merkezlerin tanıtımı konusunda bir seminer düzenlenmesi konusunda mutabakata varıldı.

Yapılan görüşmelerde ayrıca, Çin Halk Cumhuriyetinin bir an önce TIR Sistemini ülkelerinde uygulanması yönünde Birliğimiz çağrısı yinelendi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA