TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Endüstri 4.0'a doğru mesleklerin geleceği TOBB’da tartışıldı


10.10.2017 / AnkaraTürkiye Odalar Borsalar Birliğinin (TOBB) ev sahipliğinde, Mesleki ve Teknik Eğitim Sendikası (METESEN) koordinatörlüğünde, üniversite ve STK'ların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de "Endüstri 4.0'a Doğru Mesleklerin Geleceği" konulu panel düzenlendi.​

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İcra Direktörü Güven Sak burada yaptığı konuşmada, yeni dönemde mesleki eğitimin önemine dikkati çekerek, "Her durumda yeniliğe adapte olabilecek yeni neslin gelmesi gerekiyor. Mesleki eğitimli çalışanın, iş yerinde karşılaştığı sorunun nereden geldiğini anında fark edecek kadar iyi eğitilmiş, problem çözme kabiliyetine sahip olması gerekecek. Makinalardan anlayacaklar, dilini, programlamayı ve müdahale etme yolunu bilecekler." diye konuştu.

 

Meslek liselerinin toplumda uyandırdığı çağrışımın ötesine geçirmenin gerekliliğine vurgu yapan Sak, "Bu işi yeniden markalandırmamız, teknik işlerle ilgilenecek personelin adını yeniden koymamız ve o okullara yeni isimler vermek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

-METESEN Başkanı Yılmaz

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Sendikası (METESEN) Genel Başkanı Şahap Yılmaz ise, "Endüstri 4.0 ile yakın dönemde yaşanacak geçişi yönetmek için planlı hamlelerle kalifiye iş gücünü inşa etmek gerekiyor." dedi.

 

Yılmaz, panelin açılış konuşmasında, ülkelerin gelişmişliğinin yenilikçilik, yüksek teknoloji üretimi ve bu teknolojiye patent alıp pazarlamasıyla değerlendirildiğini ifade etti.

 

Geleceğin dünyasının Endüstri 4.0 ile şekillenerek kendi kurallarını ortaya koyduğunu söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

 

"Endüstri 4.0 ile yakın dönemde yaşanacak geçişi yönetmek için planlı hamlelerle kalifiye iş gücünü inşa etmek gerekiyor. Ülkemi̇zdeki mesleki ve teknik eği̇ti̇min yeni iş kollarına göre planlanması ve gerekli hazırlıkların zaman geçirmeden başlatılması gerekmektedir. Kalkınmanın en önemli araçlarından birisi olan meslek ve teknik eğitimimize gereken önceliği vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Mesleki eğitimin geleceği Türkiye'nin geleceğidir."

 

Panelde mesleki ve teknik eğitimin mevcut durumu, mezunların istihdamı, ileri teknolojilere yönelik yapılması gerekenler ele alındı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA