TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ali Kopuz, Türkiye-Malezya İş Geliştirme Birinci İstişare Toplantısı’na katıldı


09.03.2018 / İstanbulTOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, Türkiye-Malezya İş Geliştirme Birinci İstişare Toplantısı’na katıldı.​

Ali Kopuz burada yaptığı konuşmada, TOBB’un Malezya Ticaret ve Sanayi Odası ile Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu, İslam Odası ve D8 Odası şemsiyesi altında birlikte çalıştıklarını anlatarak, ikili düzeyde de daha yakın çalışmak istediklerini söyledi.

 

Türk müteşebbislerinin 200’den fazla ülkeye mal sattığını, dünyanın her yerinde iş yaptığını vurgulayan Kopuz, Türkiye - Malezya  ilişkilerini çok önemsediklerini belirtti.

 

Türkiye ile Malezya arasındaki ticari ilişkileri düzenleyen anlaşmanın 1977 yılına kadar uzandığını anımsatan Ali Kopuz, “Daha sonra karşılıklı ticaret ve yatırım ortamını teşvik edecek anlaşmalara imza atıldı. Ülkelerimizin konumları, iş birliği için büyük imkânlar sağlıyor. Türkiye, dünyanın en büyük ekonomik bütünleşme modeli olan AB ile gümrük birliği ilişkisi içinde. Türkiye, Malezya için AB piyasasına giriş kapısıdır. Aynı şekilde, Malezya ASEAN piyasası için Türk girişimcilere büyük fırsatlar sunuyor. Türkiye-Malezya iş birliği doğru bir zeminde, güçlü mekanizmalarla, sürekli bir şekilde ele alınırsa, bu süreçten iki ülkede büyük kazanç sağlayacaktır” dedi.

 

İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin özellikle son dönemde büyük atılımlar yaptığını ifade eden Kopuz şöyle devam etti: “1996’da 360 milyon dolar olan ikili ticaret hacminiz, 2015 yılında 1,5 milyar dolar düzeyine yükselmiş. 2015 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması sonrasında ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 3,5 milyar dolara ulaşmış. Yani şunu söyleyebiliriz: Yakın ilişki, birbirine güven ve atılan adımlar sonuç veriyor. Ancak bu salondaki herkes çok iyi biliyor ki, aslında çok daha fazlasını yapabiliriz. Başta gıda, beyaz eşya, savunma sanayi, otomotiv ve hazır giyim olmak üzere çok sayıda üründe ikili ticaret imkânı var. TOBB olarak yaptığımız çalışmaya göre; başta müteahhitlik, sağlık, eğitim, turizm, perakende olmak üzere, bir dizi sektörde geniş ortak hareket alanı var.

 

Açıkçası bu kadar ortak noktası olan, müthiş dinamik ve gelecek vadeden ekonomilerin daha fazla ilişki içinde olması gerekir. Güçlerimizi birleştirmek için bütün imkanları kullanmalıyız. Biz her türlü işbirliği çalışması içinde olmaya varız. O nedenle bu iş geliştirme istişare toplantısını çok önemsiyoruz”.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA