TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sigorta eksperleri sandık başına gitti


07.07.2018 / İstanbulTOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi seçimleri İstanbul’da yapıldı. Sigorta Eksperleri dört yıl süre ile görev yapacak İcra Komitesinin yeni üyelerini seçti.​
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken burada yaptığı konuşmada, Sigorta Eksperleri İcra Komitesi seçimi öncesinde, bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün buraya gelmeyi, sizinle buluşmayı özellikle istedim. Sektörümüz açısından çok önemli olan bu demokratik seçim sürecini sizlerle birlikte yaşamak istedim” dedi.

Eksperlik mesleğinin, TOBB çatısı altında bir araya gelmesini sağlayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da toplantıya katılmak istediğini, ancak programında ortaya çıkan zaruri bir değişiklik nedeniyle katılamadığını bildiren Ülken, “Size Başkanımızın selamını getirdim. Başkanımız, seçimlerin sektörümüze ve sizlere hayırlı olması dileklerini iletmemi de istedi” şeklinde konuştu. 

Sigorta Eksperini, sigortacılık sisteminin en önemli unsuru olarak gördüklerini ifade eden Hakan Ülken, hem sigortalının hem de sigorta şirketlerinin haklarını en iyi şekilde sadece eksperlerin muhafaza ettiğini söyledi. 

Kamu menfaatini ve kurallarını da gözettiklerine dikkat çeken Ülken, “Deprem, yangın, sel ve diğer pek çok afette, en zor şartlar altında, hatta can güvenliğinizi dahi riske ederek, hizmet veriyorsunuz. İnsanların daha fazla mağduriyet yaşamaması için, canla başla çalışıyorsunuz. İşte biz de, hazırladığımız reklam kampanyasında, tüm bunları öne çıkartıp, sizlerin önemini göstermek istedik. Sigorta Eksperlerinin tarafsız ve bağımsızlığına vurgu yaparak, “eksper sayesinde hak yerini bulur” sloganını kullandık. Dünya’da ilk defa, ülke genelinde ve kapsamlı bir şekilde, eksperlik mesleğinin tanıtımını yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” dedi.

-“Hep birlikte çok doğru bir adım atmışız”
 
İnsan hafızasının unutkan olduğunu belirten Ülken şunları söyledi: “Bizler, işlerimizin yoğunluğu, stresi derken, yapılan işlerin önemini, yaşadığımız gelişmeleri yeterince fark edemiyoruz. Dışarıdan bakan bir göz, başarıyı daha iyi değerlendiriyor. Şunu bilmelisiniz ki, sizler 2007 yılında çok büyük bir işi, tarihi bir ilki başardınız. Diğer sektörlere rol model gösterilen bir yapıyı kurdunuz. Bu süreçte,  mesleki disiplinin ve mesleki eğitimin nasıl en iyi şekilde sağlanacağını herkese gösterdiniz. Sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da, mesleğinizi en güzel şekilde temsil ettiniz, tanıttınız. Geçtiğimiz 11 yıl gösterdi ki, hep birlikte çok doğru bir adım atmışız”. 

Eksperlik mesleğinin, mevzuatına sahip, kendi eğitimini kendisi veren, kendi stratejisini, hedeflerini belirleyen, sürekli gelişim gösteren, menfaatlerini koruyan bir meslek haline geldiğini vurgulayan Hakan Ülken, bu kısa sürede devrim niteliğindeki bu işin başarılmasında emeği geçen eksperleri kutlayarak, Türk özel sektörü adına teşekkür etti.

Ülken, iş dünyası olarak, sigorta mekanizmasını, ekonomiyi büyütmenin, ticareti arttırmanın temel unsuru olarak gördüklerini söyledi.

-“İnsanımızın sigortaya olan ilgisi ve rakamlar dünyanın çok gerisinde kaldı”

Ekonomik faaliyetlerin ve buna paralel olarak alınan risklerin de arttığına dikkat çeken Ülken, “İşte  bu riski azaltacak olan sigorta sistemidir. Sigorta sistemi de hızla büyümeli ki yatırımlar, ticaret ve tüketim artmaya etsin. Üzülerek söylüyorum, sigortacılığın ilk çıkışı bu topraklar olmasına rağmen, modern dünyada geride kaldık. 

Bakın bundan yaklaşık 4000 yıl önce, Mezopotamya’nın meşhur devleti Babiller, bugünkü sigortacılığa benzeyen bir sistemi hayata geçirmişler. Hatta Babil Kralı Hamurabi, o dönemde ticaretin ana unsuru olan kervanların riskini azaltmak için kanun çıkarmış. Haydut saldırısına uğrayan kervanların zararlarını, bütün kervanlara bölüştürmüş. Yani riski paylaştırmış. Ticaretteki ilk sigorta sistemini ortaya çıkarmış. 

Bu sistem zaman içinde çok gelişti. Ticaretin bel kemiği sigortacılık haline geldi. Dünyada firmaların neredeyse tamamı, ve bireylerin pek çoğu sigortasız adım atmaz hale geldi. Türkiye’deyse, sigortacılık hizmeti dünya standartlarına ulaşmasına rağmen; insanımızın sigortaya olan ilgisi ve rakamlar dünyanın çok gerisinde kaldı” dedi.

Kişi başına düşen sigorta primi rakamlarına göre Türkiye ile dünya ortalaması arasında uçurum olduğunu söyleyen Hakan Ülken, 2017’de Türkiye’de sigorta şirketlerine yatırılan prim miktarının kişi başına 162 dolar, dünya ortalamasının ise 620 dolar olduğu bilgisini paylaştı.

OECD ortalamasında durumun daha vahim olduğunu belirten Ülken şöyle devam etti: “OECD ortalaması yaklaşık 3.300 dolar. Yani Türkiye’den 20 kat daha fazla. Çok açık söylüyorum, eğer 2023 hedeflerine ulaşacaksak, yani ekonomiyi büyüterek her vatandaşımızı bugünkünden tam 2,5 kat daha zengin hale getirmek istiyorsak, sigorta bilincini yaygınlaştırmak zorundayız. Rakamları OECD ortalamasına yakın bir seviyeye çekmek zorundayız”.

Bu noktada eksperlere de çok büyük görev düştüğünün altını çizen Ülken, “Aslında bu iş, sigorta acenteleri ile birlikte topyekûn bir sistem. Biz tüm sistemin sağlıklı ve uyumlu çalışması için uğraşıyoruz. Ama siz sigortacılık sisteminin müşteri tarafından görünen yüzüsünüz. Sizler sigorta eksperleri olarak, haklının hakkını savunan, sigorta şirketleri ile sigortalı arasındaki dengeyi sağlayan mekanizmanın ana aktörüsünüz. Sorumluluğunuz büyük. Sizin sisteminiz ne kadar sağlıklı işlerse tüm sektör de o oranda güçlenir” dedi. 

-“Eksperler sayesinde, sigorta sözleşmesinde yer alan kişilerin hak ve menfaatleri korunuyor”

Ülken, Sigortacılık Kanunu kapsamında çalışan Sigorta Eksperleri sayesinde, sigorta sözleşmesinde yer alan kişilerin hak ve menfaatleri korunduğunu, sektörün güvenli ve istikrarlı bir ortamda, etkin bir şekilde çalışmasının eksperler sayesinde teminat altına alındığını söyledi.

Türk özel sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin, Sigortacılık Kanunu kapsamında yaptığı çalışmalara değinen Hakan Ülken, “2008 yılında İstanbul’da ilk kez Sigorta Eksperleri Kurultayı’nı gerçekleştirdik. İlk kurultayda belirlenen ve 2010 yılındaki kurultayda son hali verilen yol haritasının hayata geçirilmesinde büyük mesafeler kat ettik. Sesinizi her ortamda daha gür duyurduk. Vatandaşların, firmaların kendi eksperlerini seçebilmelerinin önünü açtık. Bu kapsamda Eksper atama sistemi, rapor yazım sistemini sizlerle birlikte faaliyete geçirdik. Sizlerin yıllardır talebiniz olan taban ücret tarifesini hayata geçirdik. Değerleme hizmeti, Değer kaybı tespiti, risk inceleme, bilirkişilik gibi pek çok alanda eksperlerin faaliyet göstermesini sağladık. Eksperlik mesleğinin tanıtımını gerçekleştirdik” dedi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA