TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Taşınır Rehni Uygulaması Tanıtımı Hazırlık Toplantısı gerçekleştirildi


13.09.2018 / AnkaraTaşınır Rehni Uygulaması Hazırlık Toplantısı Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Mehmet Mücahit Arvas, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Daire Başkanı Fatih Soysal ve Başkanlık Özel Müşaviri Hasan Çağlayan Dündar ile Odaların Genel Sekreterleri´nin katılımıyla TOBB ev sahipliğinde gerçekleştirildi.​

Toplantıda, 1 Ocak 2017 tarihi ile uygulamaya alınan taşınır rehni sisteminin tanıtımı hakkında gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TOBB Reel Sektör, Ar-Ge ve Uygulama Daire Başkanı Fatih Soysal, KOBİ’lerin önemli sorunlarından bir tanesinin finansmana erişim olduğunu, bu kapsamda Birlik çalışmalarının önemli gündem maddeleri arasında KOBİ finansmanının bulunduğunu belirtti.

 

Soysal, Türkiye’deki uygulamalara bakıldığında, finansmana erişim araçlarından bir tanesinin taşınır rehni olduğunu, bu konuda odaların da katılımı ile farkındalık çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Ticaret Bakanlığı’nı temsilen toplantıya katılım sağlayan Daire Başkanı Mücahit Arvas, 1 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya geçen taşınır rehni uygulamasının bugüne kadar büyük bir başarı yakaladığını ve KOBİ’ler tarafından finansmanları için etkin olarak kullanıldığını ifade etti.

 

Taşınır rehni uygulamasının KOBİ finansmanı için önemli bir araç olduğunu belirten Arvas, bu uygulamanın banka-tacir ilişkisi dışında, tacir-tacir arasında da gerçekleştirilebileceğini bildirdi. Arvas, bu kapsamda uygulamanın odalar nezdinde tanıtımının önemli olduğu vurguladı.

 

TOBB Başkanlık Özel Müşaviri Hasan Çağlayan Dündar, taşınır rehni sistemi uygulamaya almadan önce, Hazine Müsteşarlığı ile çalışmalara başladıklarını, ardından Ticaret Bakanlığı ile çalışmalara devam edip hayata geçirdiklerini ifade etti. Dündar, başarı ile devam eden taşınır rehni sisteminden KOBİ’lerin daha çok faydalanmalarını sağlamak için tanıtımına ihtiyaç olduğunu, bu kapsamda odalara önemli görevler düştüğünü belirtti.

 

Odalardan gelen soru ve cevaplarla katılımcıların karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu toplantıda önümüzdeki dönemde konuyla ilgili gerçekleştirilecek faaliyetlere ilişkin yol haritası çizilmiş oldu.   

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA