TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Plastik, Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi toplandı


06.12.2018 / AnkaraTürkiye Plastik, Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi, Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu başkanlığında, TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu’nun katılımıyla meclis toplantısını yaptı.​

Toplantıda ilk olarak sanayinin ana girdisini oluşturan elektrik fiyatlarındaki artışın etkileri ve bu konuda sene başında yürürlüğe girecek yeni mevzuatın detayları görüşüldü. Enerjiyi yoğun kullan sektörlerden biri olunması hasebiyle ilgili düzenlemelerin etkisi üzerinde duruldu. Sanayiye uygun teşvik mekanizmalarının çalıştırılmasının faydalı olacağı paylaşıldı.

 

 

2018/5 Sayılı Ürün Güvenliği Denetimi Tebliği ile ilgili son gelişmelerin de aktarıldığı toplantıda Mart ayındaki son düzenleme sonrasındaki süreçte de konunun takip edildiği bildirildi. 39.01 ila 39.14 G.T.İ.P. numaraları ile ithal edilen plastik hammaddelerin, granül olarak ithal edildiği ve ithal edildiği haliyle gıda ile temas etmesinin mümkün olmadığı ifade edilerek Mart ayında revize edilen tebliğin muhafazasının önemli olduğunun altı çizildi.

 

 

2019 yılı itibariyle plastik alışveriş poşetlerinin satış noktalarında ücretli satılması konusu değerlendirildi. Bu konuda düzenleme kapsamında söz konusu plastik poşetin mikronu için üst sınır koyulmasının ve biyoplastik malzemelerin Avrupa’da düzenlemede olduğu gibi mevzuat dışında kalmasının önerildiği bilgisi verildi. Geri kazanım katkı payının da ele alındığı toplantıda hâlihazırda yetkilendirilmiş kuruluşlarla çalışan firmaların çevre konusunda yerine getirdiği yükümlülüklerine istinaden konunun ayrıca değerlendirilmesi önerildi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA