TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla ekonomide canlanma başladı”


08.10.2021 / ErzincanTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Üye Buluşmaları toplantısına katıldı.​
Burada yaptığı konuşmada Hisarcıklıoğlu, aşılamayla birlikte normal hayata dönmeye başladıklarını belirterek, “Bu vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum. Aşılanmayı ihmal etmeyin. Aileniz ve çalışanlarınızı da, aşı sürecini tamamlamaları için teşvik edin. Tekrar kısıtlamaları ve kapanmaları yaşamayalım” dedi.

Hisarcıklıoğlu, pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte ekonomide canlanmanın başladığını, sanayinin, pandemi öncesini yakaladığını ve ‘eleman bulamıyor’ şikayetlerinin gelmeye başladığını vurguladı.

İhracatın yıl sonu itibariyle 220 milyar dolar olacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Hizmet sektörleri yeterli desteği alamadığı için henüz tam olarak toparlama sağlanabilmiş değil. Ticaret ve turizm yeni yeni toparlanıyor. Tarım ve hayvancılıkta, yakıt, gübre, yem vb. girdi maliyetlerindeki yüksek artışlar sıkıntıya yol açıyor” şeklinde konuştu.

Pandemi döneminde gıda, tarım ve hayvancılığın stratejik bir sektör olduğunu gördüklerine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Önce kendimize yeten bir ülke olmalıyız. Sonra çevre coğrafyamıza ihracat yaparak, gelir elde etmeliyiz. O sebeple Erzincan gibi iller artık çok daha önemli. Gıda, tarım ve hayvancılık işini asla ihmal etmeden desteklemeliyiz. Erzincan Odamızın ve Borsamızın bu vizyonla hareket ettiğini memnuniyetle takip ediyorum. Son 1,5 senedeki pandemi döneminde de, Oda ve Borsa Başkanlarımla birlikte çalıştık. İş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlenerek, sahadaki sıkıntıları, en hızlı şekilde, kamu idaresine ilettik. Geçmişte gündeme getirdiğimiz konuların büyük bir kısmı hayata geçti, geçmeye de devam ediyor”.

Hisarcıklıoğlu, vergi ve prim ertelemeleri, indirimleri, kısa çalışma desteği, kredi paketleri, gelir ve kira destekleri çıkmasını sağladıklarını söyledi.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın üyelerine tercüman olduğunu, onların nabzını tutarak, sıkıntıları ve çözüm önerilerini kendilerine aktardığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Zaten her ikisi de akredite, yani 5 yıldız Oda-Borsa. Odamız ve Borsamız, birlikte, tarımın, hayvancılığın ve buna bağlı sanayinin geliştirilmesi amacıyla çalışıyor. Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını sağlıyor. Yine kurmuş olduğunuz Düve Üretim Merkeziyle, dışarıya bağımlılığı da azaltıyorsunuz. Öte yandan sizlerin sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarınızı da görüyorum. Afetleri en yakında tanımış bir şehir olarak, sel felaketinin yaşandığı bölgelere, 5 tır dolusu yardım malzemesi ile 1 milyon lira nakdi destekte bulunuyorsunuz. Erzincan Ticaret ve Sanayi Odamız Akyazı İlkokulu ile Güzel Sanatlar Lisesi Atölye Binası ve Mesleki Eğitim Merkeziyle, buraya kalıcı eserler kazandırıyor. Erzincan’a değer katan tüm bu güzel çalışmaları için Erzincan TSO Başkanı Ahmet Tanoğlu’na, Erzincan TB Başkanı Nadir Akar’a, yönetimlerine, meclislerine ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Sıkıntıların bitmediğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Girdi maliyetlerinde, faizlerde ve döviz kurlarında sıkıntılar sürüyor. Bunları da takip ediyor ve ilgilere yerlere aktarıyoruz. Girişimciye umutsuzluk yakışmaz. Bu zamana kadar yaşadığımız pek çok sıkıntılı sürecin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah bu sıkıntıları da geride bırakacağız. Ben de bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada, sizlere Ankara’dan her türlü desteği verecek, sizlerin sesi olacak ve yanınızda durmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA