TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye İklimlendirme Meclisi yılın ilk toplantısını yaptı


11.01.2021 / Türkiye İklimlendirme Meclisi, yılın ilk toplantısını TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Meclis Başkanı Zeki Poyraz’ın Başkanlığında gerçekleştirdi. ​

Meclis, sektörel eğitim ve gençlerin sektöre kazandırılması, profesyonel mühendislik, ısı değerlerinin güncellenmesi, iç hava kalitesi ve iklimlendirme strateji belgesi başta olmak üzere gündeme ilişkin önemli kararlar aldı. Meclis, toplantıda ayrıca Avrupa Yeşil Mutabakatı, BİM, Ur-Ge çalışmaları ve TOBB-Ziraat Bankası Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi hakkında bilgi aldı.  

 

Sektör, kendi iç denetimini sağlamak ve sektörde değer yaratmak amacıyla başlatmış olduğu, daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank’a aktarmış olduğu Profesyonel Mühendislik çalışmalarını bir adım ileriye taşıyarak örnek bir sigorta poliçesi oluşturmak için modelleme hazırlıklarını başlattı. Modellemeler kapsamında, sektörde farklılaştırmayı sağlayacak, hizmet alan ve verenin yanı sıra üçüncü tarafları güvence alacak olan mesleki sorumluluk sigortası modelinin oluşturulması hedefleniyor.

 

Meclisin sahiplendiği bir başka yenilikçi yaklaşım ise iç hava kalitesinin oluşturulması yönelik oldu. Pandemi ile birlikte insan sağlığı için önemi bir kez daha ortaya çıkan iç hava kalitesine yönelik başlatılan çalışmaların neticelendirilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı Türk Akreditasyon Kurumu (Türkak) Akreditasyon Kriterlerinin oluşturulması hedefleniyor. Bu sayede hastaneler başta olmak üzere, okullar, AVM’ler, oteller ve iş yerleri gibi toplu yaşam alanlarında iç hava kalitesinde standardizasyonun sağlanması ve iç havanın insan sağlığı için düzenli kontrolünün sağlaması amaçlanıyor.

 

İklim değişikliği ile birlikte değişen ısı değerlerinin ürün tasarımı ve enerji verimliğine olası etkilerini değerlendiren İklimlendirme Meclisi, sektörün ürün gamına etki edecek, sektörün ilişki içinde olduğu sektörlere ve konutlara önemli verimlilik sağlayacak olan ısı değerlerine yönelik ilgili TSE Standartlarını güncelleme çalışmasına başladı.

 

Sektörel eğitim, sektöre girmek isteyen gençlerin içselleştirilmesi ve yetenekli gençlerin sektöre kazandırılması amacıyla bir proje başlatan Türkiye İklimlendirme Meclisi, Türkiye İklimlendirme Strateji Belgesinin hayata geçirilmesi için harekete geçti. Meclis, Türkiye’de BİM kütüphanesinin oluşturulması yönünde yapılan çalışmalar, Ticaret Bakanlığının desteklediği Ur-Ge Projesinde gelinen aşamalar ve üretimin ilk aşaması olan tedarik lojistiğinden son aşaması olan dağıtım lojistiğini içine alan tedarik değer zincirinde finansman kolaylığı sağlayacak olan TOBB-Ziraat Bankası Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi hakkında bilgi aldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA