TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Mete: “YOİKK eylem planları yatırım ortamının iyileşmesine katkı sağlayacak”


02.08.2012 / Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın başkanlığında düzenlenen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısına katılan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, YOİKK eylem planlarının yatırım ortamının iyileşmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.​ ​

 

Ekonomi Bakanlığı Uğur Ercan Toplantı Salonu’ndaki toplantıda bir konuşma yapan Mete, YOİKK sürecinin 10 yılı geride bıraktığını ifade ederken, özel sektör olarak sürecin başından beri içinde olduklarını hatırlattı. Özel sektör çalışma gruplarında revizyon gerçekleştiğini belirten Mete, “Özel sektör olarak çalışmalarımızı tek ses halinde somut ve etkin öneriler oluşturmak üzere yürüttük. Ciddi bir çalışma ile eylem planlarımızı oluşturduk” diye konuştu.

-Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da konuşmasında, ''Yıl sonun kadar doğrudan sermaye yatırımının 20 milyar dolara yakın bir seviyede olacağını ümit ediyorum. Bu konuda yeni ev sahiplikleri yapmaya hazırız'' dedi.
Çağlayan, Teknik Komite tarafından yoğun bir çalışma takvimi sonucunda oluşturulan YOİKK Teknik Komiteler Eylem Planları’nın 6'ncısını karara bağlamak ve yeni döneme ilişkin çalışmaları başlatmak üzere biraraya geldiklerini söyledi.

Türkiye'nin 1994-2002 döneminde ortalama büyümesinin yüzde 2,5 olduğunu, 2003-2011 döneminde bu hızın yüzde 5,3'e yükseldiğini belirten Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:
''Önceki 9 yılda sadece iç faktörler nedeniyle üç kez krize giren ekonomimiz, bizim dönemimizde iç faktörler nedeniyle hiçbir sorun yaşamadı. Sadece 2009'da küresel kriz nedeniyle bir küçülme yaşadık. Ne mutlu ki bu süreçten de alnımızın akıyla hızlı sıçramayla çıktık. Biliyorsunuz, 2023 hedefimiz 2 trilyon dolar GSYİH ve 500 milyar dolar ihracat. Bu hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.''

-''İhracatın kilosunu 3-4 dolara çıkartmalıyız''

Ekonomi Bakanlığı olarak tüm politikalarında dünyadaki orta gelir tuzağını dikkate alarak adım attıklarını dile getiren Çağlayan, ''9 yılda 3 kat büyüklüğe ulaşmış bir ekonomiyiz. Önümüzdeki 11 yılda da, bugünün yaklaşık 3 katı büyüklüğüne ulaşmayı amaçlıyoruz. 2023 hedeflerine bizi bugüne getiren yollardan geçerek gidemeyeceğimizi ben sık sık ifade ediyorum. Ülke olarak bir atılım yapmamız gerekiyor. Ben bu atılımın marka, yüksek katma değer, inovasyon ve Ar-Ge ile mümkün olacağını hep söylüyorum. Türkiye'ye basamak atlatacak olan şey bugün kilosunu 1,56 dolara yaptığımız ihracatı 3-4 dolara çıkarabilmek'' dedi.

-''Üç bakanlık YOİKK'e dahil edildi''

Yatırım ortamının iyileştirilmesinin tek bir kurumun sorumluluğuna bırakılabilecek bir husus olmadığını ifade eden çağlayan, şunları kaydetti:
''Yatırımcıyı ilgilendiren konular tüm ilgili kamu kurumları tarafından çalışılıyor. Dolayısıyla burada gerçekleştireceğimiz çalışmaların başarıya ulaşması ortak çalışma kültürü ve yaratacağımız sinerji ile mümkün olacak. YOİKK üyesi kurum ve kuruluşların genel mutabakatı ile daha önceki yapıda yer almayan 3 Bakanlığımız (Adalet Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı) YOİKK yapısına dahil ettik. Bu manada, teknik komitelerin çalışma alanlarını özellikle özel sektör temsilcilerimizin görüşlerini dikkate alarak yeniden belirledik ve yatırım ortamını doğrudan ilgilendiren konularda çalışmalar yürütecek 10 adet teknik komite oluşturduk.''

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA