TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yeşil Dönüşüm Destekleri için bilgilendirmeler devam ediyor


13.05.2022 / Ufuk Avrupa Yeşil Dönüşüm Destekleri Webinarı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜBİTAK’ın katkıları ile gerçekleştirildi.​

Webinarın açılış konuşmasını yapan TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Saygın Baban, iklim değişikliği gündeminin dünyada ilk sıralara yerleştiğini vurgulayarak, birçok ülkenin net sıfır emisyon hedefi belirlediğini ve bu kararların şirketleri, ülkeleri ve yaşam koşullarını etkileyeceğini belirtti.

 

Yeşil Mutabakatın Türkiye için de bir kalkınma stratejisi olduğunu anlatan Baban, finansal kaynaklara ulaşımın çok kıymetli olduğunun ve bu derece büyük çapta sabit sermaye yatırımının finansman olmadan kaldırmanın mümkün olmadığını belirterek, AB Başkanlığı ve TÜBİTAK tarafından Türkiye’de kullanılması sağlanan yeşil dönüşüm desteklerinin önemine işaret etti.

 

Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşler ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan da Türkiye’nin bir bedel ödeyerek dâhil olduğu Birlik Programları kapsamındaki Ufuk Avrupa programının yeşil dönüşüm açısından önemli fırsatlar sağladığını ifade etti. Özcan, bu programın 95.5 milyar Euro bütçesi ile dünyanın en büyük sivil Ar-Ge programı olduğunu belirtti. Türkiye’nin yeşil dönüşüm için en çok kaynağa ihtiyacı olan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Özcan, yeşil dönüşüm konusunda daha rekabetçi olabilmek için teknolojiyle ilgili konularda daha çok yatırım yapmanın önemine dikkat çekti.

 

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil ise Ufuk 2020 programında Türkiye’nin ilk defa ödediği katkı payından daha fazla miktarda destek bütçesi almayı başardığını ve bu başarıda %39 ile özel sektörün çok önemli bir paya sahip olduğunu ifade etti. Yozgatlıgil, Ufuk Avrupa kapsamında Yeşil Mutabakat hedeflerine Ar-Ge ve yenilik yoluyla ulaşılmasını hızlandırmak amacıyla önerilecek her projenin yeşil dönüşüme katkı sağlamasının hedeflendiğini belirterek, bu projelerin, ileride yeşil dönüşüme yönelik geliştirilecek ürün, süreç ve yöntemlerin standartlarının belirlenmesine katkı sağlamasının beklendiğini anlattı.

 

Açılış konuşmalarının ardından TÜBİTAK uzmanları tarafından Ufuk Avrupa Programı kapsamındaki yeşil dönüşüm desteklerine ilişkin sunumlar yapıldı. EIC Hızlandırıcı Programı; Dijital Endüstri ve Uzay Kümesi; İklim, Enerji ve Mobilite Kümesi ve Gıda, Biyoekonomi, Doğal Kaynaklar, Tarım ve Çevre Kümesi hakkında detaylı bilgiler verildi.

 

Katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından webinar sona erdi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA