TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Doğal Gaz Meclisi 41. toplantısını gerçekleştirdi


30.06.2022 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Doğal Gaz Meclisi; TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk’ün katılımıyla, Meclis Başkanı İbrahim Akbal’ın başkanlığında Meclis toplantısını gerçekleştirdi.​

Selçuk Öztürk açılış konuşmasında; doğal gaz meclisi gündeminin güncel ekonomik konjonktür, iç ve dış politikada yaşanan olaylar ve sektörel gelişmeler gereği hızla değiştiğine değindi. Öztürk, bu dinamik yapı içerisinde özverili ve verimli çalışmalarından dolayı Meclis Başkanı ve Üyelerine teşekkürlerini sundu.

 

Meclis Başkanı İbrahim Akbal, Ukrayna’daki gelişmelerin ve yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler neticesinde gıda ve enerji fiyatları başta olmak üzere yaşanan fiyat artışlarının sektöre etkilerine değindi. Akbal, Avrupa Birliği’nin (AB) doğal gaz piyasalarında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Türkiye Doğal Gaz Meclisi Başkan Yardımcısı Yaşar Arslan, son üç yılın ilk yarısında gerçekleşen doğal gaz tüketimine ilişkin değerlendirmede bulundu. 2022 yılının ilk altı ayında konutta doğal gaz tüketiminin %35’lik artış gösterdiğini vurgulayan Arslan; konutta tüketimin bu payını sürdürmesi halinde, yılsonunda tüketimin yarısını oluşturacağını belirtti. Doğal gaz dağıtım şebekelerinin çalışmalarını sürdürdüğünü, nüfusun büyük bir kısmına hizmet sağlar durumda olduğunu ifade etti.


BOTAŞ Doğal Gaz İşletme ve Piyasa İşlemleri Bölge Müdürü Murat Önde, 2022 yılının ilk 5 ayındaki tüketimlere ilişkin değerlendirmelerin ardından, doğal gaz iletim sistemi ve şebeke gelişim süreçleri hakkında sunum yaparak, ilk beş aylık dönemi değerlendirdi.

 

Türkiye Doğal Gaz Meclisi Danışmanı Erdinç Özen; Yeşil mutabakat çerçevesinde AB’de elektrik ve doğal gaz sektörlerinin yeniden şekillenmesi konulu sunumunda, AB’nin doğal gaz ve elektrik piyasalarına yönelik çalışmalarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

 

TOBB Enerji Meclisi Danışmanı Kemal Uslu, elektrik piyasalarında gerçekleşmeler ve elektrik üretim kaynaklarına ilişkin veriler üzerinden bilgilendirmeler yaparak, doğal gaz sektörünün bu çerçevedeki yerine ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA