TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Doğal Gaz Meclisi Toplandı


23.09.2022 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Doğal Gaz Meclisi 2022 yılının 3. toplantısını, Meclis Başkanı İbrahim Akbal’ın başkanlığında gerçekleştirdi.​

Meclis Başkanı İbrahim Akbal; dünyanın bir değişim içinde olduğunu ve sektör olarak bu değişime ayak uydurmaya çalışıldığını aktararak, Ukrayna’daki gelişmelerin uluslararası ölçekte tedarik sorunlarına neden olduğunu belirtti. Bu kapsamda; AB ülkelerinin karşılaştığı Rusya kaynaklı doğal gaz kesinti/kısıntı sorunlarını aşmak üzere yeni tedbirlere başvurduğunu belirten Akbal, aralarında enerji tasarrufu, aydınlatmanın kısılması, konfor ısısının düşürülmesi ve kış döneminin daha sıcak ülkelerde geçirilmesi gibi tedbirlerin bulunduğunu, ancak en önemli tedbirlerin sektörde tavan fiyat uygulaması dahil ekonomik tedbirler olacağını vurguladı.

 

Türkiye Doğal Gaz Meclisi Başkan Yardımcısı Yaşar Arslan, 2021 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan zorlukların kamu nezdinde özellikle BOTAŞ tarafından başarıyla göğüslendiğini ve kamunun önemli bir destek mekanizmasıyla sektörü desteklediğini ifade etti.

 

2022 yılının ilk altı ayı incelendiğinde, ikame yakıtların fiyatlarında görülen artışın da etkisiyle konutta doğal gaz tüketiminin artışını sürdürdüğünü belirten Arslan, endüstriyel tesisler için fuel-oil, LPG kullanımının gündemde olduğunu aktardı. 2022 yılı projeksiyonundan bahseden Arslan; yıl sonunda doğal gaz tüketiminin artacağını tahmin ettiklerini belirterek, dağıtım şirketlerinin LNG ile gaz dağıtımı yapmasının önünün açıldığını ifade etti.

 

BOTAŞ Doğal Gaz İşletme ve Piyasa İşlemleri Bölge Müdürü Murat Önde, 2022 yılının ilk 8 ayındaki tüketimlere ilişkin değerlendirmelerin ardından, doğal gaz iletim sistemi ve şebeke gelişim süreçleri hakkında sunum yaparak, dönemi değerlendirdi.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Dış İlişkiler Grup Başkanı Mehmet Kürkçü, yaptığı sunum ile uluslararası doğal gaz piyasaları, kısa vadeli öngörüler ve AB doğal gaz arz güvenliği hedefleri ve projelerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

 

GAZBİR- GAZMER Proje ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Mehmet Şerif Sarıkaya tarafından hidrojenin doğal gaz sistemlerinde kullanımına ilişkin sunum gerçekleştirildi. Sarıkaya; küresel hidrojen pazarı ve dünya genelinde hidrojene geçiş stratejileri hakkında bilgilendirme yaparak, Türkiye’nin hidrojen çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye Doğal Gaz Meclisi Danışmanı Erdinç Özen, uluslararası doğal gaz piyasasında yaşanan önemli gelişmeleri paylaşarak, dünya genelinde LNG piyasasındaki hareketliliği vurguladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA