TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tekstil sektörü güncel gelişmeleri değerlendirdi


28.04.2023 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi toplantısı, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç ve Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında; sektörün güncel gelişmelerini değerlendirmek üzere sektör paydaşlarının geniş katılımı ile gerçekleştirildi.​

Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç gerçekleştirdiği açılış konuşmasına, yaşanan deprem neticesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet ve yaralılara şifalar dileyerek başladı. Yaşanan deprem felaketi sonrasında Birliğimiz olarak deprem bölgesinde yapılan çalışmalar ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. TOBB olarak başlatılan “ELVERİNEVYAPALIM” konut kampanyası hakkında bilgilendirmelerde bulunan Kıvanç, sektör meclis üyeleri ile kampanyanın detaylarını paylaşarak kampanyaya katkılarını beklediklerini ifade etti.

 

Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, yaşanan deprem felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar diledi. Deprem bölgesinde yaşanan sorunların bertaraf edilmesine yönelik birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket edilmesinin gerekliliğini vurguladı.

 

Meclis toplantısında gerçekleştirilen sunumla sektörün 2022 yılına ait verileri tüm yönleri ile değerlendirildi. 2022 yılında en fazla tekstil ve hammaddeleri ihracatının AB (27) ülkelerine yapılmış olduğu, ihracat rakamlarının 2021 yılına göre %5 oranında gerileyerek 12,9 milyar $ olarak  gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı. 2022 yılında en önemli ihracat pazarının İtalya olduğu, İtalya’yı Almanya ve ABD pazarlarının takip ettiği belirtildi. Tekstil-Hazırgiyim-Konfeksiyon sektörleri toplamında ise 2021 yılına göre miktar  bazında ihracatın %4,28 oranında azalma olduğu,  ithalatın ise % 43,58 oranında artmış olduğu kaydedildi. Artan ithalatın sektörün dezavantajına olduğuna dikkat çeken meclis üyeleri, sektörün gözetilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Meclis üyeleri kapasite kullanım oranlarında gerileme kaydedildiğini ifade ederken, TÜİK rakamlarına bakıldığında 2022 yılında kapasite kullanım raporuna göre, imalat sanayii son 12 aylık ortalama kapasite kullanım oranının %77,2 değerinde gerçekleşmiş olduğu, tekstil ürünleri imalatı kapasite kullanım oranının ise 2021 yılının Aralık ayına göre %11,5 gerilediği belirtildi.

 

Sektörün karşılaştığı güncel konjonktürel sorunları değerlendiren meclis üyeleri, azalan siparişler, artan maliyetler, düşen satış fiyatları ve yok olan karlar karşısında zor günler yaşandığını ifade etti.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA