TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İlaç Sanayi Meclisi, TİTCK Başkanı Asım Hocaoğlu ile İstanbul’da bir araya geldi


17.05.2023 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İlaç Sanayi Meclisi Toplantısı; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Asım Hocaoğlu ve Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Öncel başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran; Asım Hocaoğlu’na, katılımları ve sektöre olan destekleri için teşekkürlerini ve başkanlık görevi için tebriklerini ileterek açılış konuşmasına başladı. Oran; TOBB tarafından başlatılan İş Dünyası Kalıcı Konut Kampanyası hakkında bilgi vererek Meclis Üyelerinin desteğini istedi. Meclis Üyelerinin bilgi ve tecrübe paylaşımının sektörün bir adım öteye taşınması açısından önemine vurgu yaptı.

 

Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Öncel açılış konuşmasına, Asım Hocaoğlu’na katılımları ve yeni görevi için teşekkürlerini ve tebriklerini ileterek başladı. Sektörün güncel durumu hakkında bilgi verdi. Hammadde ve etkin madde tedarik sorunlarının yanı sıra iş gücü, enerji ve lojistik gibi birçok maliyet kalemindeki artışları ifade etti. Kredilere erişim konusunda da sorunlar yaşandığını belirterek güncel piyasa kurunun altına düşmüş olan ilaç kurunun sektörü çok zorladığını dile getirdi. İlaç fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarının yeniden düzenlenmesinin önemine değindi.

 

TİTCK Başkanı Asım Hocaoğlu ise yaptığı açılış konuşmasında, sektörün çatı kuruluşu olarak TOBB Türkiye İlaç Sanayi Meclisi ile bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Sağlık hizmetine erişimin en temel insani haklardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Hocaoğlu, sürdürülebilir sağlık hizmetinin sunumunu sağlamak amacıyla hareket ettiklerini belirtti. Ülke olarak, üretim konusundaki duvarların yıkılmış olduğunu ve artık dünyaya açılabilecek seviyeye gelmiş durumda olduğumuzu vurguladı. Amaçlarının; ilaç ekosistemini daha da ileri taşımak ve bu anlamda; global piyasalarda kendini gösteren, daha fazla ifade edebilen, değer oluşturan, globale entegre olmuş ve çözüm ortaklığı şeklindeki iş modelleriyle dünya sistemleriyle beraber hareket edebilen öncü bir ülke olmak olduğunu ifade etti. Ülkemizin, dünyada kendini ilaç alanında daha fazla temsil edebilen bir ülke olabilmek vizyonunu benimsediğini ve kuralların da bu vizyona göre inşa edildiğini vurguladı. Global piyasaya uyumlu bir entegrasyon ve karlı pazarlara erişim konusunda çalışmalar yaptıklarını ve ruhsatlandırma süreçlerinin kolaylaştırılacağı bir modelin önümüzdeki günlerde yayımlanacağını ve yine önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan Bilimsel Tavsiye Kılavuzu ile de örtüşen bir yapıya sahip olacağını vurguladı. Hocaoğlu; bahsedilen hedeflere birlikte ulaşılacağının altını çizerek açılış konuşmasını, “Düşüncelerinizi pozitif tutun çünkü düşünceleriniz sözlerinize dönüşür. Sözlerinizi pozitif tutun çünkü sözleriniz davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınızı pozitif tutun çünkü alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınızı pozitif tutun çünkü değerlerinizi oluşturur. Değerlerinizi de pozitif tutun kaderinize dönüşür.” sözleriyle sonlandırdı.

 

Toplantıda; Fiyat ve Geri Ödeme Alt Komitesi, Ruhsatlandırma Alt Komitesi, Biyobenzer ve Biyoteknolojik Ürünler Alt Komitesi, Ar-Ge, Yerelleşme, Üretim ve Teknoloji Alt Komitesi ve Sağlık Ürünleri Alt Komitesi tarafından hazırlanan ve fiyat, mevzuat, Ar-Ge, yerli üretim, ihracat, ruhsatlandırma ve bürokratik süreçler gibi konu başlıklarını içeren kapsamlı çalışmalar, TİTCK Başkanı Asım Hocaoğlu’na sunuldu.

 

Toplantı; Meclis tarafından sunulan sorun ve çözüm önerilerinin; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından değerlendirilmesiyle son buldu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA