TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Küresel refahı sağlamak adına ICC, titizlikle çalışmalarına devam ediyor”


06.03.2014 / AnkaraICC Yönetim Kurulu Üyesi, ICC Türkiye Milli Komitesi ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen çalışma yemeğinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ICC Başkanı Harold McGraw, ICC Genel Sekreteri Jean-Guy Carrier ve ICC Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya geldi.​

HABER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Toplantının açılışında konuşan ICC Yönetim Kurulu Üyesi, ICC Türkiye Milli Komitesi ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC'nin 2014 yılı ilk yönetim kurulu toplantısını tamamladıklarını söyledi.  

 

ICC'nin kurulduğu 1919'dan bu yana ticaretin gelişimi için gönüllü olarak uyulabilecek kurallar ve yol haritalarını oluşturduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ticaretin gelişimi için de G20 başta olmak üzere pek çok uluslararası örgüt ile işbirliği içinde hareket ettiğini anlattı.

 

Hisarcıklıoğlu, küresel refahı sağlamak adına ICC'nin titizlikle çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

 

ICC Yönetim Kurulu Üyesi olarak 143. Yönetim Kurulu Toplantısı'nda, değişen küresel ekonomik görünümü ve G20 gündemini ele aldıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, yoğun programı ve seçim çalışmalarına rağmen toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a teşekkür etti.

 

-Başbakan Yardımcısı Babacan

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yeri ve küresel ekonomi ile entegrasyonu bakımından önemine değindi.

 

Türkiye'nin G20'nin ilk kurucu üyelerinden olduğunu belirten Babacan, kendisinin ilk G20 Bakanlar Kurulu Toplantısı'na 2002 Kasım ayında katıldığını, G20 bakanları içinde de Suudi Arabistan Maliye Bakanından sonra en kıdemli konumunda olduğunu kaydetti.

 

Babacan, Türkiye'nin G20'ye birçok konuda önemli katkılar verdiğinin altını çizdi.

 

G20'nin yüksek bir temsil gücüne sahip olduğunu ifade eden Babacan, "G20 nüfus olarak dünyanın üçte ikisini temsil etmesine rağmen, dünya ticaretinin çok daha yüksek oranları burada temsil ediliyor" diye konuştu. Babacan, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığında ICC ile yakın çalışmayı arzu ettiğini dile getirdi.

 

Türkiye'nin G20 dönem başkanlığını Meksika zirvesinde elde ettiğini anımsatan Babacan, Türkiye'den sonraki dönem başkanının henüz belirlenmediğini söyledi.

 

Babacan, 2015 yılının, Türkiye ve onun G20 dönem başkanlığını devralacağı Avustralya açısından önemli bir tarih olduğunu da vurgulayarak bu yılın 1915 Çanakkale Savaşlarının yüzüncü yıl dönümü olduğunu ifade etti.

 

Hükümet olarak G20 dönem başkanlığına büyük önem verdiklerini belirten Babacan, "Biz kendi içimizde organize olabilmek için bir koordinasyon komitesi kurmuş durumdayız. Başkanlığımda bu komite yürüyor. Dışişleri Bakanlığı, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlıktan katılımla bu çalışma yürütülüyor. İçerik ve lojistik komitesi olmak üzere 2 ayrı alt komite kurmuş durumdayız" bilgisini verdi.

 

Babacan, bu konuda 10 ayrı çalışma grubu oluşturduklarını, henüz gündem ve takvimi belirlemediklerini sözlerine ekledi.

 

-ICC Başkanı McGraw: "Tutarlı bir büyüme ajandası olmalı"

 

ICC Başkanı Harold McGraw da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi Rifat Hisarcıklıoğlu'nun kendilerini daveti üzerine destek olmak için Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

 

Türkiye'ye gelmekten mutluluk duyduğunu dile getiren McGraw, ülkelerin tutarlı bir büyüme ajandası olması gerektiğinin altını çizdi.

 

G20 ile ilgili 4 oturum gerçekleştireceklerinin söyleyen McGraw, bunun sadece Türkiye'nin büyümesi için değil bölgenin büyümesi için çok önemli bir atılım olduğunu kaydetti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA