TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

EUROCHAMBRES Başkanı Christoph Leitl’e TOBB ETÜ’den Onursal Doktora


17.04.2018 / AnkaraTOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Senatosu, EUROCHAMBRES (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) Başkanı Dr. Christoph Leitl’e ‘Uluslararası Girişimcilik’ alanında Onursal Doktora unvanı verdi.​

Onursal Doktora tevdi töreninde konuşan TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dr. Christoph Leitl ile EUROCHAMBRES’ta 2004 yılından beri birlikte çalıştıklarını anımsatarak, “Dr. Leitl Avrupa iş dünyasını ve Avrupa Oda sistemini daima gündeminin en öne sırasında tutuyor. Bugün TOBB ETÜ Fahri Doktora unvanı tevdi edeceğimiz, dostum Cristoph, gerçek bir Avrupalı; gerçek bir girişimci;  Avrupa Oda hareketine yürekten inanan azimli bir lider ve güvenilir bir arkadaştır” ifadelerini kullandı.

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin EUROCHAMBRES’a 1966 yılında üye olduğunu belirterek şöyle devam etti: “TOBB, bu yıl 60’ıncı yılını kutlayacak olan EUROCHAMBRES’a, kurulduğundan sekiz yıl sonra üye olmuştur.  Bu bir vizyonu gösterir. Türkiye ekonomisinin Avrupa Ekonomisi ile bütünleşme vizyonunu vurgular. 1966 yılında, Türk Oda sistemi tarafından ortaya konulan bu vizyon, memnuniyetle belirtmem gerekir ki, bugün çok daha ileri düzeye taşınmıştır.

 

Türkiye ekonomisi, Avrupa ekonomisi ile entegre olurken, Türk Oda sistemi de Avrupa Oda sistemi ile tümüyle bütünleşmiştir.  Bu bütünleşme süreci, TOBB’un EUROCHAMBRES Yönetim Kurulu Üyeliğiyle başlamış; bugünse artık, bütünleşmenin en ileri aşaması olan EUROCHAMBRES’ta Başkan Vekilliğine kadar ilerlemiştir. Dr. Leitl’in ilk başkanlık döneminde, kendisinin de büyük destekleriyle başlayan TOBB’un EUROCHAMBRES’a entegrasyon süreci, 2009 yılında EUROCHAMBRES tarihinde bir ilkin başarılmasını sağlamıştır”.

 

-EUROCHAMBRES tarihinde bir ilk gerçekleşti

 

2009 yılında EUROCHAMBRES tarihinde bir ilk gerçekleştiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkeden, yani Türkiye’den, TOBB Başkanı, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiştir. Bu başarıda, Türk Oda sisteminin Avrupa Oda sistemiyle bütünleşme çabası yanında, Avrupa Oda sisteminin de, Türk Oda sistemini kendi bünyesinde kabul etme arzusunun önemli katkısı olmuştur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bugün artık, EUROCHAMBRES’ta, Avrupa’nın önde gelen ekonomileriyle birlikte Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir. Bu başarıda, EUROCHAMBRES Başkanı Dr. Leitl’in destekleri son derece belirleyici olmuştur” dedi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinin hayata geçirilen reformlarla, küresel ekonomik sisteme entegre olduğunu, ekonomik büyüklüğü ile dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alarak, G20 üyesi bir ülke olduğunu söyledi.

 

Bu ekonomik başarıda, Türkiye-AB ilişkilerinin çok önemli payı olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin işleyen bir piyasa ekonomisi olmasında, AB bütünleşme çabaları belirleyici olmuştur. Aynı şekilde, gümrük birliği çıpasıyla gerçekleşen reformlar da, Türkiye’nin üretim gücüne ciddi katkı sağlamıştır. Türkiye, AB’nin ihracatından 4., ithalatında ise 5. büyük ortağıdır.  Türkiye ihracatının yaklaşık % 45’ini AB ülkelerine gerçekleştirmektedir. İthalatının da % 38’i AB’den yapılmaktadır. Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımlarda AB ülkelerinin payı %75 civarındadır” dedi.

 

-İktisadi ilişkilerdeki başarı Türkiye’yi AB’ye daha da yakınlaştıracak

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile AB’nin iktisadi olarak ciddi bir bütünleşme başardığına dikkat çekerek, “Bu başarıda, Gümrük Birliği belirleyici olmuştur. Şimdi, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu gündemdedir. Modernize edilecek gümrük birliğiyle, kapsam genişleyecektir. Tarım, hizmet ve kamu alımları gümrük birliği kapsamına dâhil olacaktır. İkili ticari ihtilafların çözümü için işleyen bir mekanizma geliştirilecektir. Bu nedenle, Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin genişletilmesi müzakerelerinin başlatılarak kısa sürede sonuçlandırılması, her iki taraf için da ciddi kazanç sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

İş dünyası kuruluşları ve iş çevreleri olarak, iktisadi ilişkilerdeki başarının Türkiye’yi AB’ye daha da yakınlaştıracağına inandıklarına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Çabalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz. İş dünyamız ve oda sistemimizi AB ile bütünleşmeye hazırlıyoruz. Bu yönde, TOBB ve EUROCHAMBRES işbirliğinde, 2001 yılından beri önemli projeleri hayata geçirdik” dedi. 


-"Suyun sakin olması gerekiyor"

EUROCHAMBRES Başkanı Christoph Leitl da dinleyicileri Türkçe selamlayarak başladığı konuşmasında, çok duygusal bir an yaşadığını çünkü ilk kez fahri doktora unvanı aldığını belirtti. 

Etkinlikte bir araya gelenlerin Türkiye'nin zenginliğini gösterdiğini kaydeden Leitl, "Bu zenginlik olduğu müddetçe 10 yıl sonra belki siz (Hisarcıklıoğlu) başkan olacaksınız. Hisarcıklıoğlu, aslında pek çok kez büyük bir oyla Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Son 10 yıldır Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyor. Görev süresi boyunca Avrupa ve Türkiye'de yapmış olduğu çalışmalar takdir topluyor." diye konuştu. 

Türkiye-AB ilişkilerine de değinen Leitl, iki tarafın sadece komşu değil aynı zamanda yakın dost ve birbirine güvenen paydaşlar olduklarına dikkati çekti. 

Leitl, siyaset kanadının zaman zaman farklılıklar gösterebildiğini belirterek, "Ama burada suyun sakin olması gerekiyor ki ekonomi, bilim ve kültür gelişebilsin. Bu üç sac ayağının desteklenmesi gerekiyor." dedi.

Leitl, siyasi diyaloğun devam ettirilmesinin ekonomik yararlarının da olacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından onursal doktora unvanı verilen Leitl, anı defterini de imzaladı.Video Yükleniyor...


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA