TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz


06.06.2018 / AnkaraCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile şehit ve gazi yakınlarının katılımıyla gerçekleştirilen Ankara Ticaret Odası (ATO) iftar yemeğinde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Müslüman, basiret ve feraset sahibi insandır. Öyleyse karmaşa planlayanların tezgahını bozmalı, kaos tacirlerinin heveslerini kursaklarında bırakmalıyız. Bizler iş dünyası olarak, istikrarın kıymetini, bugünlerde daha iyi anlıyor ve takdir ediyoruz” dedi.​

ATO İftar Programı; ATO Başkanı Gürsel Baran'ın evsahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, şehit ve gazi yakınları, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile ASO Başkanı Nurettin Özdebir'in de katılımıyla ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Programda sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri de yer aldı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, bu sene İslam âleminin, son derece zor bir zamanda, Ramazan’ı yaşadığını vurguladı. Yaşanan çatışmalar ve terör olaylarının herkesin yüreğini burktuğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu vesileyle, kahramanca mücadele veren vatanperver emniyet güçlerimizi, askerlerimizi minnetle anıyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diliyorum” dedi.

 

Müslümanların, basiret ve feraset sahibi olduğunu ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Öyleyse karmaşa planlayanların tezgahını bozmalı, kaos tacirlerinin heveslerini kursaklarında bırakmalıyız. Bizler iş dünyası olarak, istikrarın kıymetini, bugünlerde daha iyi anlıyor ve takdir ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ülkemizde birliği öne çıkaran, istikrarı koruyan adımlarını çok önemli görüyorum. Şahsım ve camia adına, tüm bu emekleri ve gayretleri için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Sıkıntılar elbette var ama kendimize, ülkemize güveniyoruz. Karşımıza çıkarılan her engele rağmen, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu, büyüme rakamlarıyla, bir defa daha ispat ettik. Özel sektör-devlet işbirliğiyle, pek çok sorunu aştık” diye konuştu.

 

Şu an yine, bazı malum çevrelerin, Türkiye ekonomisini zor duruma düşürmek istediğinden söz eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bunlara karşı içeride safları sık tutmalıyız. Güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz. İnşallah 24 Hazirandan sonra da, devletimizle yoğun bir şekilde ve yine birlikte çalışacak, sorunları aşacağız. Zaman ne kadar zorlu olursa olsun, Ramazan ayı rahmet, bereket ve merhamet demektir. Ve şüphesiz ki, Hazreti Mevla, tüm şerleri hayra dönüştürecek güç ve kudrettedir. Rabbim ülkemizi, milletimizi her türlü şerden, zulüm ve karanlıktan muhafaza eylesin. Tüm İslam âleminin, huzura, refaha ve kardeşliğe ulaşmasını mümkün kılsın.”

 

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında “Eğer bu coğrafyada yaşamakta kararlıysak, ecdadın mirası olan dik duruşumuzu koruyacaksak, eğer iddialarımızın, hedeflerimizin peşinden gideceksek, gelecekte de şehitlik ve gazilik hikâyeleri anlatılmaya devam edecektir" ifadesini kullandı.

 

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından ATO Congresium'da şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen iftar programında konuşan Erdoğan, katılımcıların ramazan ayını tebrik etti.

 

Erdoğan, "Güzel bir iftar sofrasındayız. İftarlar, bizler için ayrı bir anlam taşıyor. Tuttuğunuz oruçların, bu ay boyunca yaptığınız ibadetlerin, hayır ve hasenatın Hak katında kabul olmasını niyaz ediyorum. Bizleri, huzuru kalple bu mübarek aya eriştiren Rabbimizin, inşallah ailelerimiz, dostlarımız ve sevdiklerimizle beraber kutlayacağımız bayrama da kavuşturmasını diliyorum." diye konuştu. 

 

Terörle mücadelede ve 15 Temmuz darbe girişiminde verilen tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil niyaz eden Erdoğan, gazilere de sıhhat ve afiyet diledi.

 

- Türk milleti alicenap millettir"

 

Arif Nihat Asya'nın "Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor" şiirindeki "Şehitler tepesi boş değil/Biri var bekliyor/Ve bir göğüs, nefes almak için rüzgar bekliyor/Türbesi yakışmış kutlu tepeye/Yattığı toprak belli/Tuttuğu toprak belli/Kim demiş meçhul asker diye" dizelerini okuyan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Nefes almak için rüzgar bekleyen bir millete, aradığı o gücü, morali, güveni veren tüm kahramanlarımıza şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Halen sınırlarımız içindeki dağ başlarından Kuzey Irak'taki terör yuvalarına, El Bab'dan Afrin'e kadar pek çok yerde operasyon yürüten, güvenlik sağlayan tüm askerlerimize, polislerimize, jandarmalarımıza, istihbaratçılarımıza, güvenlik korucularımıza başarılar diliyorum. Allah bizlerin huzuru ve güvenliği, evlatlarımızın geleceği için bu büyük mücadeleyi yürüten tüm kahramanlarımızı korusun diyorum. Bizlerin bu güzel iftar sofrasında bir araya gelmesine vesile olanlara da teşekkür ediyorum. Türk milleti alicenap bir millettir. Bu milletin devleti de elbette ona göre hareket edecektir. Nitekim öyle de oluyor. Şehitlerimizin emaneti olan yakınlarına ve gazilerimize hem millet hem de devlet olarak tüm imkanlarımızla sahip çıkıyoruz."

 

- "Yaptığımız hizmetlerin en yakın şahitleri sizlersiniz"

 

Erdoğan, bir insanın canını ortaya koyarak yürüttüğü mücadeleye dünyevi olarak paha biçilmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Bunun için şehitlerimiz ve gazilerimiz en büyük mükafatı yarın Hak katında alacaklardır." değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu fani dünyada şehit yakınları ve gaziler mağdur olmasınlar, hayatlarını belli bir standardın altında yaşamak zorunda kalmasınlar diye gayret gösterdiklerini dile getiren Erdoğan, "Şehitlerimizin emanetine gazilerimizin fedakarlığına layık olmak için yaptığımız hizmetlerin en yakın şahitleri sizlersiniz. Eksikler, aksaklıklar elbette olabilir. Kimi terbiyesizler elbette çıkabilir. Bu sorunların hepsi de çözülür. Önemli olan sizlerin milletimizin gönlündeki yerinizdir." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit aileleri ve gazilerin el üstünde tutulduğunu gördüklerine işaret ederek, şöyle konuştu:

 

"Biz, dünyanın 34 farklı ülkesinde 78 şehitliği olan bir milletiz. Şehitlik ve gazilik makamı bu milletin alameti farikasıdır. Biz, dedelerimizden ve onların babalarından Balkan Savaşı'na, Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Harbi'ne dair kahramanlık hikayelerini şehit ve gazi anılarını dinlerdik. Sonra Kore'den Kıbrıs müdahalesine kadar daha yeni hikayeleri bizzat yaşayanlardan dinlemeye başladık. Ardından kendi akranlarımızdan terörle mücadelede yaşadıkları hadiseleri dinledik. 15 Temmuz zaten hepimizin içinde olduğu başlı başına bir kahramanlık hikayesiydi. Eğer bu coğrafyada yaşamakta kararlıysak, ecdadın mirası olan dik duruşumuzu koruyacaksak, eğer iddialarımızın, hedeflerimizin peşinden gideceksek, gelecekte de şehitlik ve gazilik hikayeleri anlatılmaya devam edecektir. Biz, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyerek bu konudaki kararlılığımızı her fırsatta ifade ediyoruz. Amacımız şehitlerimize ve gazilerimize layık olabilmektir. Rabbim yolumuzu ve bahtımızı açık etsin. Rabbim bu milleti ebediyete kadar kaim ve muzaffer eylesin."


- ATO Başkanı Gürsel Baran

 

ATO Başkanı Gürsel Baran da iş dünyası olarak, en büyük hedeflerinin her alanda güçlü Türkiye için çalışarak istiklali ve istikbali korumak olduğunu belirtti.

 

Oda olarak, ekonomik ve toplumsal kalkınma için devlet-millet bütünlüğünü her zaman gözettiklerini aktaran Baran, "Yerli ve milli üretimi çok ama çok önemsiyoruz. Üyelerimiz ve paydaşlarımızla oluşturduğumuz katılımcı yönetim anlayışıyla istihdamı, ihracatı, katma değeri artırmak, teknolojiyi geliştirmek için çalışıyoruz. Türkiye'nin, bölgesinde yükselen bir güç olarak, dünya siyasetinde kazandığı etkin rolün farkındayız. Biz de Ankara Ticaret Odası olarak, ekonomik cephede yükselmeyi devam ettirmek için üstümüze düşen her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız." şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından ATO tarafından Çanakkale'ye gönderilen öğrencilerin katılımıyla Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen resim yarışması ile "Fotoğraftan hikayeye Çanakkale" temalı hikaye yarışmasında dereceye giren öğrencilere Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hediyeleri takdim edildi.

 

Resim yarışmasında birincilik ödülünü Mukaddes Sema Küçük, ikincilik ödülünü Fatma Reyhan Yücel, üçüncülük ödülünü Yavuzcan Karayulak aldı.

 

Hikaye yarışmasında birincilik ödülüne Didem Bahtiyar, ikincilik ödülüne Rabia Asil, üçüncülük ödülüne Sude Ay layık görüldü.
Video Yükleniyor...
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA