TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Türkiye-KKTC Arasında Ticaret Odası Forumu” protokolü imzalandı


03.07.2018 / Lefkoşa / KKTCTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıslı Türklerin yanında olacaklarını söyledi.​

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'da Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından “Türkiye-KKTC İktisadi İlişkiler” konulu toplantı gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, KKTC hükümetinin iş dünyasına, ekonomiye ne kadar öncelik verdiğinin en somut göstergesinin bugünkü toplantıya katılım olduğunu belirterek, “Ekonomi, ticaret, turizm, eğitim, yatırım elbette çok önemli ama en önemlisi bizim kardeşliğimizdir, sizler bizim her alanda hem ortağımız hem kardeşlerimizsiniz. Kuzey Kıbrıs bizim göz bebeğimiz" dedi.

 

İki ülkeyi birbirine bağlayan bir dizi etken olduğunu, bu hissiyatla iktisadi bağları güçlendirecek potansiyelin olduğunu da çok iyi bildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak Kıbrıslı Türklerin zenginleşmesini istediklerini, Kıbrıslı Türklere haksız yere uygulanan izolasyonların bunu yavaşlattığını da çok iyi bildiklerini vurguladı.

 

Kıbrıslı Türklerin çalışkanlığı ve azmi sayesine zenginleşme sürecinin devam edeceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Kıbrıs Türk halkının zenginleşmesinin çözüm çabalarına sağlayacağı katkının da farkıyız" dedi. 

 

- Kıbrıslı Türklerin yanında olacağız

 

Kıbrıs Türk ekonomisini güçlendirecek ve daha fazla yatırım yapılmasına imkan sağlayacak ekonomik reformların önemli olduğuna da inandığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Biz Türk iş dünyası olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıslı Türklerin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, KKTC menfaatlerinin göz ardı edilmeksizin adil ve kalıcı çözüm sürecini her zaman desteklediklerini ve buna devam edeceklerine işaret ederek, doğrudan yabancı yatırımların ekonomik kalkınma için hayati önemi olduğunu belirtti.

 

Yatırım için KKTC’de uygun iklimin yaratılması gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, geçmişte bu konuyla ilgili hükümet yetkililerine ve Cumhurbaşkanı’na Türkiye olarak tecrübelerini aktardıklarını, 2002’de kurdukları Yabancı Yatırımcı Danışma Konseyinin benzerini burada da uygulamayı önerdiklerini söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, geçmişte Lefkoşa Ekonomik Forumunu kurduklarını, Türkiye ve Yunanistan Odalar ve Borsalar Birlikleriyle Kıbrıs Türk ve Rum Ticaret odaları olarak  3 sefer bir araya geldiklerini ve ticari anlaşmazlıklara tahkim kurma gibi çözüme destek verecek adımlar atmak istediklerini ancak sonuca ulaşamadıklarını anlattı.

 

- "Türkiye Cumhuriyeti'ne çok ihtiyaç var"

 

KKTC Başbakan Tufan Erhürman da kendisinden önceki konuşmacıların Kıbrıs sorununu anarak konuşmalarını yürüttüklerini, kendisinin ise konuşmasını “statüko” kelimesi üzerinde kurmak istediğini kaydetti.

 

Kıbrıs Türk halkının sosyal ve ekonomik anlamda arzu ettiği noktaya gelememesinin ve statükonun bir de psikolojik sonuç yarattığını kaydeden Erhürman, bunun özgüven sorunu olduğunu, bu sorunu hep birlikte aşmakla yükümlü olduklarını, halk olmanın en temel psikolojik birleşeninin "bu işi yapabiliriz" duygusuna sahip olmaları olduğunu kaydetti.

 

Başbakan Erhürman, bu duyguya sahip olmanın ancak başarı hikayeleri üretilmesiyle mümkün olduğunu ifade ederek, “Kıbrıslı Türkler, şunu da yapabilir, bunu da başarabilir” duygusunu halkta yaratmak istediklerini vurguladı.

 

Bunun için Türkiye Cumhuriyeti'ne çok ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Erhürman, "Türkiye, KKTC’nin dünyaya açılan dev bir penceresidir. Bu KKTC için büyük bir şanstır." dedi.

 

- KKTC uzun yıllardan beri haksız ve hukuksuz ambargolar altında kaldı

 

KTTO Başkanı Turgaz Deniz ise KKTC’nin uzun yıllardan beri haksız ve hukuksuz ambargolar altında tutulduğunu belirterek, “Kıbrıs sorunu diye isimlendirilen sorun, sanki Kıbrıslı Türklerin çıkardığı bir sorunmuş gibi, bu sorununun bedeli Kıbrıs Türk halkına ödettirilmeye; Kıbrıs Türk halkı bu ambargo altında yaşatılırken Kıbrıs’taki temel haklarından vazgeçirilmeye çalışılmaktadır" şeklinde konuştu. 

 

Deniz, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, Kıbrıs sorununun sadece Kıbrıs Türk halkı için değil, aslında bütün bölge halkları için çeşitli bedelleri olduğuna inandığını ve bu sorunun çözümlenmesi için katkı koymaya çalıştıklarını ifade etti.

 

Türkiye’nin, KKTC'nin başlıca ticaret ortağı olduğunu vurgulayan Deniz, 2017 yılında Ercan’dan giriş yapan 1 milyon 734 bin yolcunun 1 milyon 324 bininin Türkiye vatandaşı olduğunu belirtti.

 

Toplantı sonrasında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve KTTO Başkanı Deniz, “Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu” kurulmasına yönelik protokolü imzaladı.

 

İmzalanan protokol ile forum kurulmasının yanı sıra ortak menfaatin bulunduğu ticari ve ekonomik konularda diyaloğu artırmak, iki-taraflı ve çok-taraflı ticaret ve yatırımları kolaylaştırmak ve iki ülke arasında ticaret, yatırım ve finansal akışlarda genişlemeyi teşvik amaçlanıyor.

 

Protokol kapsamında kapsamlı ticaret ve yatırımı kolaylaştırma mekanizmaları oluşturma, bilgi paylaşımı, eğitim programları, teknik heyet ziyaretler ve konferanslar düzenlenmesi, ortak projelerin uygulanması ve ortak faaliyetlerin geliştirilmesi öngörülüyor.

 

Toplantıya, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Türkiye – AB Karma İstişare Komitesi (KİK)Türkiye Kanadı’nı oluşturan; HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İcra Kurulu Üyesi Erhan Polat, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN) Genel Başkanı Önder Kahveci ile TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ve TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak ve ilgili yetkililer katıldı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA