TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov ile görüştü


24.04.2019 / Kazan / TataristanRusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, 11. Uluslararası Rusya-İslam Dünyası Ekonomi Zirvesi'ne (Kazan Summit 2019) katılmak üzere başkent Kazan'a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet ile görüştü.​

Hisarcıklıoğlu görüşmede yaptığı konuşmada, Türk şirketlerinin Tataristan'ın yatırımcılarla ilişkisine büyük değer verdiğini belirterek, "Türk yatırımcılar projelerinin uygulanması için bir platform seçtikleri zaman, öncelikli olarak Tataristan'ı tercih ediyor." ifadesini kullandı. 

 

Cumhurbaşkanı Minnihanov da, "Rusya-Türkiye ilişkileri çerçevesinde Türk ortaklarımızla iş birliğinin güçlendirilmesine büyük önem veriyoruz." dedi.  

 

Tataristan'ın Rusya ile Türkiye arasında etkili bir bağlantı oluşturmak istediğini söyleyen Minnihanov, Türkiye'den başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere üst düzey yetkili ve iş dünyası temsilcilerinin Kazan'a gelmesinin ilişkileri geliştirmede önemli bir ivme sağladığını ifade etti.

 

Minnihanov, "Tataristan ile Türkiye arasında iş birliği anlaşmaları var. Kazan'da Türkiye'nin Başkonsolosluğu mevcut. İstanbul'da bizim temsilciliğimiz başarılı şekilde çalışıyor. Sadece başkentlerimiz arasında değil, 17 belediye ile kardeşlik anlaşmalarımız var." şeklinde konuştu.

 

Türkiye ve Tataristan arasında doğrudan havayolu bağlantıları bulunduğuna dikkati çeken Minnihanov, bu sayede turizmin geliştiğini ve iş dünyasındaki ilişkilerin ilerlediğini aktardı.

 

İki ülke arasındaki iş birliğine büyük değer verdiklerini vurgulayan Minnihanov, "Türkiye, Tataristan'ın ekonomisindeki en büyük yatırımcıdır." diye konuştu.   

 

Minnihanov, Tataristan ve Türkiye arasında enerji, petrokimya, inşaat, eğitim, spor başta olmak üzere tüm alanlarda karşılıklı iş birliği bulunduğunu ifade etti.


-Temaslar

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, Tataristan Başbakan Yardımcısı Vasil Shaikhraziev tarafından karşılandı. Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov görüşmesi öncesinde Hisarcıklıoğlu, Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageyev ile bir araya geldi.

Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler, Kazan Federal Üniversitesi, PSJC Kazanorgsintez Kimya Tesisi, Innopolis Üniversitesi ve Tataristan Yatırım Promosyon Ajansı'nı da ziyaret etti. Ayrıca Türkçe Konuşan Girişimciler Programına Tataristan'dan katılan girişimcilerle de bir araya geldi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun beraberindeki heyette, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Çetin, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, TOBB Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Dağdelen ile Yerköy Ticaret Borsası Başkanı Derviş Esatbeyoğlu yer aldı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA