TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB 50 bin kişiye yapay zeka eğitimi verecek


23.02.2021 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ve Global AI Hub iş birliğinde gerçekleştirilecek Yapay Zekâ Eğitim ve Farkındalık Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı.​
Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yapay zekanın hayatı, ekonomi, iş yapma biçimlerini hızlı bir şekilde dönüştüreceğini belirterek, “Bu dönüşümü sürükleyecek olan da özel sektör olacak, KOBİ’ler olacak. Sanayi devriminde; üretim, beden gücünden makine gücüne doğru evrim geçirdi. Şimdi de makine gücünü, beyin gücüne dönüşümü sağlanacak, makina, robot ve insan etkileşimi yetenekli iş gücünü ortaya çıkaracak” dedi.

Verinin, bugün dünyada artık en önemli zenginlik kaynağı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Hem bireyler hem de şirketler ve kurumlar olarak, pek çok veri üretiyoruz. Bugün internetten aldığınız her üründe, tıkladığınız her linkte, beğendiğiniz her fotoğrafta aslında veri üretiyorsunuz. Bu oluşan veri o kadar büyük ki, bir kişinin klasik yöntemlerle bu veriyi tek başına analiz etmesi çok zor. İşte yapay zeka bu oluşan büyük veriyi anlayamaya, analiz etmeye ve sonuç çıkarmaya ve yol göstermeye yardımcı oluyor. Özet olarak yapay zeka gücünü veriden sağlıyor, ne kadar çok veri olursa, yapay zeka o kadar iyi çalışıyor” şeklinde konuştu.

Bugün yapay zekanın tüketici davranışlarında, tıpta, hukukta, eğitimde kullanılmaya başladığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, KOBİ’ler ve işletmelerin, yapay zekayı artık değer oluşturmak için kullandığını söyledi. 

Türkiye olarak bu alandaki gençlerin sayısını artırmak gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Böylelikle hem yapay zeka ekosistemini büyütecek hem de şirketlerin ve kurumların yapay zekanın imkanlarından daha çok yararlanmalarını sağlayacağız. Burada seçebileceğimiz iki yol var: ya yapay zeka dönüşümüne öncülük edeceğiz, ya da bu dönüşümü uzaktan izleyeceğiz. Yapay zeka ile entegre olmamak gibi bir seçeneğimiz yok. Yapay zeka ile entegre olmayan her sistem bu yolda mutlaka kaybedecek. Hedef çok hızlı ilerliyor. Bu konuda teknoloji gelişsin, biz uzaktan izleyelim gibi bir seçeneğimiz yok. Bu teknolojiyi hem çok yakından takip etmeli hem de yapay zeka dönüşümüne öncülük etmeliyiz” dedi.

TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak yapay zekanın öneminin uzun süredir farkında olduklarını anımsatan TOBB Başkanı, “Biliyoruz ki, içinde bulunduğumuz bu çağda ve yakın gelecekte yapay zeka konusunda uzmanlaşmış gençlere daha çok ihtiyacımız olacak. İşte bu yüzden, Türk iş dünyasının üniversitesi olan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk olarak 2019 yılında Yapay Zeka Mühendisliği lisans bölümünü kurduk. Türk yükseköğretim sistemine örnek olduğumuz bu ilkimizin ardından, bugün TOBB ETÜ dışındaki 3 üniversitede daha yapay zeka mühendisliği bölümleri açıldı. Lisans eğitiminde yapay zekaya odaklanmış, yapay zeka ile ilgili diğer disiplinlerle gençlerimizi yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Zira bizim en önemli görevlerimizden biri de, üyelerimizin sağladığı istihdamın yani beşeri sermayenin beceri setini geliştirmektir” ifadelerini kullandı.
 
Çalışanlara ve istihdam piyasasına girmek isteyen gençlere mesleki eğitimler verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “İşte bu proje ile çalışanlarımıza, üniversite öğrencilerimize, lise öğrencilerimize, özellikle de meslek lisesi öğrencilerimize yapay zeka eğitimleri vereceğiz. Yapay zeka dönüşümüne öncülük edeceğiz. Çünkü içinde bulunduğumuz çağ, artık bunu gerektiriyor. Bu proje kapsamındaki eğitim programları, teknik ağırlıklı ve farkındalık oluşturmaya yönelik eğitimler şeklinde iki şekilde uygulanacak. 

Teknik ağırlıklı eğitimlerde lise, meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine kademeli olarak “Python’a Giriş” ve “Makine Öğrenmesine Giriş” kursları verilerek, temel yapay zeka uygulamaları ile tanışmalarını sağlayacağız. Farkındalık oluşturmaya yönelik eğitimlerde ise girişimcilere, şirketlere, KOBİ’lere, öğretim üyeleri ile lise ve meslek lisesi öğretmenlerine yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu teknolojileri eğitimleri vereceğiz. 

Eğitimler ve beraberinde düzenlenecek webinarlar ile katılımcılara bu teknolojiler ve kendi alanlarına nasıl entegre edebilecekleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Temel olarak proje kapsamında vereceğimiz eğitimler ile kalifiye insan gücünü artırmak ve yapay zekâ ekosistemine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 50 bin kişiye yapay zeka eğitimleri vermeyi planlıyoruz. Üstelik tüm bu eğitimlere katılmak isteyen gençlerimiz ücretsiz olarak bu imkandan yararlanabilecek. Eğitimi başarı ilen tamamlayan gençlerimiz TOBB, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Global AI Hub’tan sertifika alacaklar. 

Burada özellikle kadınların yoğun katılımını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda TOBB ve Turkcell olarak Geleceği Yazanlar Projesi kapsamında kadınlara mobil uygulama, kod yazma eğitimleri vermiştik. Bugün geldiğimiz noktada, kadınların yapay zekada da liderliklerini görmenin vakti gelmiştir diyoruz. Sözlerime burada son verirken ülkemizin önde gelen yapay zeka inisiyatiflerinden biri olan Global AI Hub’a, CEO’su Fuat Bey ve ekibine, işbirliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ben özellikle tüm sektör paydaşlarını, şirket temsilcilerini, profesyonelleri, akademisyenleri, öğrencileri, özellikle de kadınları, tüm yapay zekâ ekosisteminin katılacağı bu büyük organizasyona davet ediyorum”.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA