TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu İstanbul Mobilya Fuarı 2023’ün aktörleriyle buluştu


23.01.2023 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Mos Fuarcılık A.Ş. iş birliği ve Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) desteği ile Avrupa’nın en büyük mobilya fuarı olarak gösterilen İstanbul Mobilya Fuarı 2023’ün açılışı dolayısıyla İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen gala yemeğine katıldı.​

24-29 Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve iki fuar merkezinde aynı anda düzenlenecek olan bu buluşmada dünya mobilyasının en önemli aktörlerini bir araya gelecek. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada mobilya sektörünün önemine dikkat çekti. Fuarın, 6 gün boyunca 1.000’in üzerinde katılımcısıyla mobilya sektörünün önemli aktörlerini bir araya getireceğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Mobilya sektörünün ülkemiz ekonomisindeki önemini hepimiz biliyoruz. Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde 40 bine yakın üreticimiz bulunuyor. Ürün çeşitliliği ve ihracat yapılan ülke sayısı bakımından sektörümüz, ülkemizi dünyada gururla temsil ediyor. 2022 yılında yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık. Geçtiğimiz dönem, pandemiye rağmen, mobilya sektörü bir başarı hikayesi yazdı. Bu büyük başarı ve atılımın mimarları olan, firmalarımıza ve girişimcilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Ancak bununla yetinmemeliyiz. Hedefimiz dünyanın ilk 5 ihracatçısı arasına girebilmek.  Bunun için de dünyadaki gelişmeleri yakından takip edebilmeliyiz” dedi. Bu hedefe ulaşabilmek açısından ABD pazarının önemine de değinen Hisarcıklıoğlu “Mal parası olana ve alıcı olana satılır. ABD hem alıyor hem parası var ve 100 milyar dolarlık bir Pazar. Eğer ilk 5 arasına girmek istiyorsak ABD pazarına girmeden olmaz. Bunun için ABD’de Türk Ticaret Merkezini açtık. Her konuda ABD’de hizmeti veriyor size” diye konuştu.

 

E-ticaret vurgusu

 

Konuşmasında e-ticaret’in gerekliliği ve önemi üzerinde duran TOBB Başkanı şunları söyledi: “Bakın 2026 yılına kadar dünyada e-ticaret hacminin 5 trilyon doları geçmesi bekleniyor. Ancak Türkiye’nin sınır ötesi e-ticaretten yani e-ihracattan aldığı pay çok düşük. Geçtiğimiz yıl, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş tarafından Yeni Nesil İhracat Destekleri adında sektörlerin çok ihtiyaç duyacağı bir program yayımlandı. Bu destek programı, finansmana erişimin bu denli zorlaştığı bir zamanda e-ihracatçımıza nefes aldıracak. Mobilya sektörümüzün de Bakanlığımız tarafından uygulanan bu destek programını mutlaka incelemesini, sınır ötesindeki müşterilere odaklanmasını faydalı buluyorum. Biz de TOBB olarak e-ihracatın artırılması amacıyla birçok çalışma yürütüyoruz. Ülkemizin ve dünyanın önde gelen pazaryerleriyle sizler için projeler geliştiriyoruz. Son olarak Bakanlığımızın da içinde olduğu BiTıklaİhracat programı kapsamında bir e-ihracat portalı oluşturduk. Bu portaldan faydalanan KOBİ’lerimiz, gümrüklemeden faturalandırmaya, vergiden depolamaya kadar birçok alanda ücretsiz olarak bire bir danışmanlık ve mentörlük hizmeti alabiliyor. Ayrıca e-ihracat desteklerinin girişimcilerimiz tarafından daha iyi anlaşılması amacıyla bir rehber hazırlıyoruz. Kısacası TOBB olarak dün olduğu gibi, bundan sonra da sektörümüzün her daim yanında olacağımızı bilmenizi istiyorum. Mobilya Sektör Meclisimin çalışmalarını ve Sayın Başkanını da kutluyorum.”

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA