TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Ticaret sicili ilanı yayın süresini yarım saate indirdik”


11.02.2024 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, II. Ticaret Sicili Uygulamaları Sempozyumu ve Sicil Akademi Lansmanı kapanış oturumunda katılımcılara hitap etti.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bir devlette en önemli kayıtların ticaret sicili, nüfus ve tapu olduğunu vurgulayarak, katılımcılara ne kadar önemli bir iş yaptıklarını anlattı.

 

1995 yılından itibaren ticaret sicilini tutma görevinin kanunla ticaret ve sanayi odaları ile ticaret odalarına verildiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, üyelerin odalar ile ilk temas kurdukları birimin ticaret sicili müdürlükleri olduğunu, ticaret sicil müdürlüğü çalışanlarının başarısının odanın başarısına yansıdığını söyledi.

 

Büyük bir reforma imza attıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, yeni şirket kurmak için eskiden 7 ayrı bürokratik işlem gerekirken şimdi tek imzaya indiğini, 2 gün olan ilan yayın süresinin ise yarım saate indiğini belirtti.

 

Çevre açısından da önemli bir iş yaparak, dijitale geçildiğini anlatan TOBB Başkanı, “100 ton gazete kâğıdı, 10 ton birinci hamur kâğıt, 1 ton naylon poşet ve kargo paketi, kargo maliyeti, yakıt, enerji, kırtasiye ve arşivleme maliyetinden tasarruf sağlamış olduk. Ayrıca insan emeğinin verimli kullanılmasını sağladık. Yeşil dönüşüm ile birlikte, ekonomiye de katkıda bulunduk. 2023 yılının son iş gününü, tüm zamanların rekorunu kırarak bir günde 12.309 ilan yayınlayarak tamamladık. Bunları hep birlikte başardık” dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA