TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye LPG Meclisi alt komite başkanlarını seçti


24.08.2011 / Türkiye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi alt komite başkanlarını belirledi. Alt komiteleri daha aktif olarak kullanmak isteyen Meclis, Teknik Alt Komite Başkanlığına Ömer Yağız’ın, Mevzuat Alt Komitesi Başkanlığına Erkan Kınacı’nın, Tüplü Gaz Alt Komitesi Başkanlığına Fehmi Arıkan’ın, Otogaz Alt Komitesi Başkanlığına ise Cem Arat’ın gelmesi yönünde görüş birliğine vardı. Alt komitelerin daha verimli ve düzenli olarak çalışmasını temin etmek amacıyla alt komite çalışma prensipleri oluşturan Meclis Başkanlık Divanı çalışmayı Meclis üyeleri ile paylaştı ve prensiplerin sektör temsilcilerinin görüşleri çerçevesinde nihai hale getirileceği bilgisini verdi. ​ ​

 

-LPG güvenliği ve denetimi

Sektörde yaşanan gelişmeler çerçevesinde en önemli konunun LPG’nin güvenliği ve denetimi olduğu üzerinde görüş bildiren Türkiye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi üyeleri, bu kapsamda güvenliğin üst seviyede tutulmasını sağlayacak yaklaşımlar geliştirilmesi ve konuyla ilgili kamuoyu algısının değişimi yönünde çalışmalara başlama kararı aldı.

Meclis, sektör açısından büyük önem arz eden birincil ve ikincil mevzuata yönelik EPDK tarafından yapılan düzenleme çalışmalarının, sektörün en üst düzeyde temsil edildiği TOBB Türkiye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi ile paylaşımını, EPDK temsilcilerinden talep etti.

Toplantıda, LPG’nin gerek maliyeti, gerekse fosil yakıtlar içinde çevreci bir yakıt olması nedeniyle önemine işaret edildi.

Meclisin gündeme almayı planladığı başlıklar arasında; ‘otogaz kit dönüşüm sistemleri’, ‘LPG tesisatları ve tankerlerin kontrolü kapsamında, EPDK bünyesinde mevzuat oluşturulmasına yönelik çalışma yapılması, bu kapsamda uygulamaların lisansa bağlanmasının önerilmesi’,  ‘kalorifik bazda vergilendirme ve ÖTV konusu’ ile ‘LPG sektörüne giriş koşullarının tariflenmesi yönünde çalışılması’ yer aldı.

Öte yandan meclis üyeleri Bayram sonrasında çok sayıda Bakan ve Kamu Kuruluşunu ziyaret etme kararı aldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA