TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Pakistan Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Raja TOBB’u ziyaret etti


04.10.2011 / Pakistan Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi ve Benazir Gelir Destekleme Programı Başkanı Federal Bakan Farzana Raja TOBB’u ziyaret etti. Raja’yı TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz karşıladı.​ ​

 

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz görüşmede, dost ve kardeş ülke Pakistan’dan misafirler ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. 3 gün önce meydana gelen ve 1 kişinin ölüp 8 kişinin yaralandığı terör olayından duydukları üzüntüyü dile getiren Yavuz, Türkiye’nin de 30 yıldır terörle mücadele ettiğini hatırlattı.

Farzana Raja’ya TOBB’un çalışmaları ve yapısı hakkında bilgi veren Faik Yavuz, TOBB’un 1 milyon 300 bin üyesi bulunan çok önemli bir kurum olduğunu anlattı. TOBB bünyesinde 59 adet sektör meclisi bulunduğuna değinen Yavuz, fuarların organizasyonundan da sorumlu olduklarını bildirdi.

TOBB çatısı altında oluşturulan Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları’ndan da söz eden TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, Raja’ya TEPAV, Kredi Garanti Fonu, KOBİ AŞ ve Gümrük İşletmeleri AŞ hakkında detaylı bilgiler verdi.

Nüfusun yarısının kadın olmasına rağmen, kadınların girişimcilik açısından sayıca azınlıkta kaldığını bu durumu ortadan kaldırmak için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Yavuz,  “TOBB’un en büyük hedeflerinden birisi de kadın girişimcilerin sayısını artırmak” diye konuştu.

170 milyonluk nüfusa sahip Pakistan’ın önümüzdeki süreçte küresel arenada etkin rol alacağına inandıklarını belirten Faik Yavuz, “Halkları bu kadar yakın iki ülkenin ticareti çok düşük. Ticari ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. İş konseyimizi biraz daha etkin hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

İstanbul-İslamabad Demiryolu Projesi’nin önemi üzerinde duran Faik Yavuz, “Doğudan batıya yol açmak istiyorsak bu projeyi devreye sokmalıyız” ifadesini kullandı.


-“Pakistan özel sektörü tüm zorluklara rağmen ayakta”


Pakistan Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi  ve Benazir Gelir Destekleme Programı Başkanı Federal Bakan Farzana Raja da konuşmasında Pakistan iş dünyasının teröre, sele ve istenmeyen olaylara rağmen hala ayakta olduğunun altını çizdi.Raja, “Biliyoruz ki ülkeyi ileriye taşımak için özel sektörü güçlendirmeliyiz” dedi.

Pakistan nüfusunun yüzde 30-40’ının yoksulluk sınırının altında yaşıdığına işaret eden Raja, “Benazir Butto Gelir Destek programı 3 yıldan daha az bir süre içerisinde yaklaşık 7 milyona yakın aileye ulaşarak fakir ailelere ve yardım etmiş, fakir kadınlara finansal destek sağlayarak onları güçlendirme konusuna odaklanmıştır” diye konuştu.

Ülkelerinin en şeffaf kuruluşu olduklarını bildiren Raja, bunun için devlet kurumu olmalarına rağmen özel sektörün de kendilerine çok destek verdiğini vurguladı. Pakistan toplumunun imkânları olmayan kesimlerine ulaşmak için büyük çabalar sarf ettiklerini anlatan Farzana Raja, Güney Asya’nın ilk ve en büyük yoksulluk destek programını ülke boyunca yürüttüklerinden bahsetti. “Sizin de birçok hayır projesini yürüttüğünüzü biliyoruz. TOBB ile işbirliği kurmak istiyoruz” diyen Raja, projelerini yerinde görebilmek için TOBB yöneticilerini Pakistan’a davet etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA