TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Savunma Sanayi Meclisi’nden Bakan Ergün’e ziyaret


07.10.2011 / TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi, Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan’ın başkanlığında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ü makamında ziyaret etti. Bakan Ergün’e Meclis çalışmaları ve sektörel gelişmeler hakkında bilgi veren Küçükseyhan, sektörel sorunlar konusunda meclisin değerlendirmelerini aktardı. ​ ​

 

-Sektörün 2010 cirosu 3 milyar doları geçti

Sektörün 2010 yılı cirosunun havacılık ve uzay sanayi kaynaklı ofsetler ile 3 milyar doları geçtiğini ifade eden Küçükseyhan, Türkiye’nin 853 milyar dolarlık ihracatıyla,  savunma sanayinde ilk 15 ülke arasında yer aldığını açıkladı. Dünya savunma sanayi alanında Türkiye’nin ilk defa beliren bir güç olarak değerlendirildiğini kaydeden Küçükseyhan, 2000’li yılların başlarında dünya savunma sanayi ithalatında 3. sırada yer alan ülkemizin, yüzde 50’leri aşan yerlileştirme oranıyla, 14. sıraya gerilediğine dikkat çekti.

- Meclis - Bakanlık işbirliği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de, ülke genelinde oluşan sinerji neticesinde bir hareketlenme olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye’nin dinamik yapısı göz önüne alındığında savunma sanayinin sahip olduğu bu rakamların daha da artması gerektiğine inanıyorum” dedi.  Yeni dönemde Bakanlık olarak, savunma sanayiyle koordinasyon içinde çalışmaktan memnuniyet duyacağını aktaran Ergün, “Savunma sanayinin Ar-Ge çalışmalarına verdiği önem kapsamında edindiği özgün teknolojilerin, kamu yatırımlarında daha fazla değerlendirilmesi gerekir” diye konuştu. Bakan Ergün, gerekli işbirliği ve koordinasyonun sağlanması için sektörel buluşturmalara ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA