TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Doğal Gaz Meclisi’nden Müsteşar Kilci ve TBMM Enerji Komisyonu’na ziyaret


31.10.2011 / TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi Meclis Başkanlık Divanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci’yi ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücait Fındıklı’yı makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti.​ ​

 

-Kilci’ye ziyaret

Müsteşar Metin Kilci’yi ziyaret eden heyette, TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi Meclis Başkanı İbrahim Akbal’ın öncülüğünde Meclis Başkan Yardımcıları Eyüp Aratay, Erdoğan Arkış ve Altan Kolbay yer aldı.

Metin Kilci’ye, Türkiye Doğal Gaz Meclisi’nin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi veren heyet, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu hakkında hazırlanan meclis görüşünü iletti.

TOBB çatısı altında oluşturulan ve sektörün tüm taraflarını içine alan Türkiye Doğal Gaz Meclisi’nin kurulmasından dolayı memnuniyet duyduklarını belirten Müsteşar Kilci ise, söz konusu oluşumun, piyasanın serbestleşmesi ve sektörün gelişimi için önemli bir adım olduğunu belirtti.

- ‘Özel sektörün piyasaya katılımı kamu için kazanç oldu’

Sektörün, doğal gaz piyasasının daha liberal ve rekabetçi bir yapıya sahip olması için, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu’na ilişkin beklentileri olduğunu belirten Kilci, “Bakanlık tarafından üzerinde çalışılan taslağın en kısa zamanda piyasa aktörleri ile paylaşılarak TBMM’ye gönderilmesini arzuluyoruz” dedi.

Özel sektörün piyasaya girmesinin, kamu sektörü için bir kazanç olduğunu ifade eden Müsteşar Metin Kilci, bu birlikteliğin daha da güçlenmesinin arz güvenliği ve rekabetçi piyasa oluşumuna önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

-Batı Hattı Kontratı’nın sonlandırılması özel sektör için fırsat

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci görüşmede ayrıca, 6 milyar metreküplük Batı Hattı kontratının sonlandırılmasının, özel sektörün piyasa payının artırılması yönünde önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

         
TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi Başkanlık Divanı heyeti de, Batı Hattı kontratının sonlandırılmasının liberalizasyon sürecine duyulan güveni pekiştirdiğine dikkat çekerek, daha liberal ve rekabetçi bir piyasa yapısına kısa zamanda ulaşma arzularını dile getirdi. Heyet, Meclis olarak Bakanlığın çalışmalarına her aşamada destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

-Fındıklı’ya ziyaret

TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi Meclis Başkanlık Divanı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücait Fındıklı’yı da makamında ziyaret ederek, sektörle ilgili sıkıntı ve beklentileri paylaştı.

Görüşmeye katılan Komisyon üyelerine, Türkiye Doğal Gaz Meclisi ve 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu hakkında hazırlanan Meclis görüşü ifade edildi.

Mahmut Mücahit Fındıklı, doğal gaz sektörünün diğer enerji gruplarına göre daha yeni olmasına karşın çok başarılı bir sistem kurmayı başardığını, TOBB çatısı altında oluşturulan ve sektörün tüm taraflarını içine alan Türkiye Doğal Gaz Meclisi’nin kurulması ile bu yapının daha da güçleneceğine inandığını belirtti ve piyasanın serbestleşmesi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

- “Tarifeler belirlenirken firmaların hizmet kalitesini koruması konusu da düşünülmeli”

Sektörün kaliteli hizmet sağladığını ve başarılı bir sistem oluşturduğunu hatırlatan Fındıklı, bunun mevcut yetişmiş insan gücünü verimli kullanarak, genç çalışanları da bu sistemin içine başarıyla entegre eden ve bunu yüksek teknoloji ile birleştiren dağıtım firmaları tarafından sağlandığını belirtti.

İthalatın çeşitlenmesi ve rekabetçi bir piyasa yapısının oluşması için serbestleşmenin belirli kurallar ve düzen içinde gitmesinin önemine değinen Fındıklı, bu sayede sektörel dayanışmanın güçleneceğini ve piyasada güvenin hâkim kılınacağını bildirdi.

- “Komisyon üyeleri sektör ile buluşacak”

Toplantıya iştirak eden komisyon üyeleri de, özel sektör ve kamunun eşit rekabet koşullarında hareket ettiği bir piyasa yapısı arzuladıklarını, sektörün taleplerinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla Komisyon ile sektör temsilcilerinin daha sık bir araya gelmesinin faydalı olacağını ifade ettiler.

Önümüzdeki dönemde, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu ile Türkiye Doğal Gaz Meclisi temsilcilerinin katılacağı bir toplantı yapılması kararı alındı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA