TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Üçlü Danışma Kurulu’nda TOBB’ u İbrahim Burkay temsil etti


07.01.2016 / Ankara64. Hükümet 2016 Eylem Planı’nın çalışma hayatını ilgilendiren maddeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Üçlü Danışma Kurulunda ele alındı. ​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay’ın da katıldığı toplantının açılışında bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Üçlü Danışma Kurulunun müzakereci ve katılımcı demokrasinin en önemli örneklerinden biri olduğunu belirterek, milletin sahip olduğu ahengin en önemli unsurlarından bir tanesinin, çalışma uyumu ve barışı olduğunu vurguladı.

 

Bakan Soylu, 2002'de 12 milyon olan sigortalı çalışan sayısının 2015 sonu itibarıyla 21 milyon 357 bine yükseldiğine dikkat çekerek, bu sayının Türkiye’nin cari açık ve büyüme de dahil olmak üzere makro rakamlarla ilgili geldiği seviyenin bir başka göstergesi olduğunu bildirdi.

 

Engelli istihdamı konusunda da önemli adımlar atıldığını, engelli istihdamının son 13 yılda 5 bin 777’den 44 binin üzerine çıktığını belirten Soylu, 2002’de 392 lira olan en düşük memur maaşının yüzde 49’lik artışla bugün 2 bin 383 liraya yükseldiğini, aynı dönemde kamu görevlilerinin sendikalaşma oranının da yüzde 47’den yüzde 71’e çıktığını belirtti.

 

Üretim, istihdam ve büyümeyle ilişkilendirilen en önemli rakamın kayıt dışı istihdam oranı olduğunun altını çizen Soylu, 2002’de yüzde 53 seviyesinde olan kayıt dışılık oranının bugün 34’e gerilediğini, bunun da çalışma hayatının tüm taraflarının başarısı olarak görüldüğünü ifade etti.

 

Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla ilgili sosyal taraflarla istişare içinde gerekli mevzuat düzenlemelerinin yapılmasının öncelikleri arasında bulunduğunu aktaran Soylu, Turkuaz Kart projesinin hayata geçirilmesi için hazırlıkların tamamlanmasını da önemsediklerini bildirdi.

 

Bakan Soylu’nun açılış konuşmasının ardından, işçi işveren kuruluşlarının görüşlerinin alındığı Üçlü Danışma Kurulu basına kapalı olarak yaklaşık 6 saat sürdü.

 

Toplantıya ayrıca Bakanlık Müsteşarı Ahmet Erdem, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve bakanlık bürokratları ile ilgili uzmanlar katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA