TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kadın Girişimciler, Mısır’ı Fethetti


03.11.2011 / Türk kadınlarının ülke ekonomisine aktif katkılarını artırmak ve rol model misyonunu gerçekleştirebilmek amacıyla Mısır’a çıkarma yapan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, Mısır iş dünyasıyla sektörel bazda çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi. ​ ​

 

Bölgedeki fabrikaları gezen kadın girişimciler, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı tarafından verilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna da iştirak ettiler.

TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kurulu ve DEİK Türk - Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield öncülüğündeki heyet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve bir grup milletvekili ile birlikte Mısır iş dünyası ile düzenlenen sektörel iş görüşmelerine katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Mohammed Eisa, Mısır Petrol Bakanı Abdullah Guab ve Mısır Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Somaya Saad’ın katıldığı “Karşılıklı İş Görüşmeleri Açılış Töreni”nde konuşan TOBB Bilecik Kadın Girişimciler Kurulu ve DEİK Türk - Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, ekonomik ilişkilerin artırılması için, iki ülke arasında vizenin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Türk-Mısır İşadamları Derneği Başkanı Zeki Ekinci ise, Mısır’ın Türk halkına ve Türk mallarına güvendiğine dikkat çekerek, Türk girişimcilerden bu güveni sarsmamalarını istedi. Zeki Ekinci, Türkiye’nin sıkıntılı günlerinde, Mısır halkının yanında olduğunun da altını çizdi.

Mısır Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Somaya Saad da konuşmasında, Türk girişimcileri Mısır’da ve özellikle turizm alanında yatırım yapmaya davet etti.

Sektörel Karşılıklı İş Görüşmeleri toplantısında; başta inşaat, enerji, turizm, tarım, hayvancılık ve gıda sanayi olmak üzere pek çok alanda ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Görüşmelerde, Türkiye’nin Avrupa’ya, Mısır’ın da Afrika’ya açılan kapı olduğu konusunda birleşilirken, Türk girişimciler Mısır’da yatırım yapmaya çağrıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA