TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bülent Karakuş: “Turizm, dünyada öne çıktığımız bir sektör”


28.01.2016 / İstanbulTOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) açılış törenine katıldı.​

Karakuş burada yaptığı konuşmada, TOBB olarak turizm sektörüne ayrı bir önem verdiklerini ifade ederek, “Zira hem dünyada öne çıktığımız bir sektör, hem de en büyük rekabet avantajına sahip olduğumuz bir alan. Bunu sağlayanlarda işte burada karşımda bulunan yatırımcılarımız, işletmecilerimiz, tur operatörlerimiz, acentelerimiz, yani kısaca tüm müteşebbislerimiz. Başarılarından dolayı kendilerini özellikle tebrik ediyorum” dedi.

 

Sektördeki sorunları gündeme getirmek ve kamu idaresiyle istişare içinde çözmek amacıyla TOBB Türkiye Turizm Sektör Meclisi’nin aktif bir şekilde faaliyet gösterdiğine değinen Bülent Karakuş, geçmişte turizmi geliştirmeye yönelik alınan KDV oranının düşürülmesi, ecrimisil konusunda kolaylık sağlanması, turizm sektörünün kredi garanti fonu desteği kapsamına girmesi gibi önemli kararların, turizm sektör meclisinin öncülük ettiği çalışmalar sonucunda hayata geçirildiğini söyledi.

 

Karakuş, sadece Türkiye içinde değil, dünyada da Türk turizminin itibarını ve gücünü gösterdiklerini, TOBB’un Atlantik ile pasifik arasında iş dünyasının temsil edildiği tüm iş dünyası örgütlerinin yönetimine girdiğini, aynı etkinliği ve başarıyı turizm için de gösterdiklerini vurguladı.

 

TOBB Türkiye Turizm Sektör Meclisi Başkanı Osman Ayık’ın, Dünya Turizm Örgütü’nde Başkan Yardımcılığı görevine seçildiğini anımsatan Karakuş, “artık dünya turizminin yönetiminde de söz sahibi haline geldik. 2016 yılında turizm sektörü ülkemiz açısından hem döviz geliri hem de istihdam anlamında çok önemli olacak. Bu nedenle, sektörümüzün en çok sıkıntı çektiği alanları tespit ediyor ve bunlara yönelik çözümler üzerinde çalışıyoruz. Sezon dışı dönemlerde istihdam maliyetlerinin azaltılması konusunda hazırladığımız çalışmayı Sayın Başbakanımıza sunduk. Otellerdeki istihdamın korunması açısından, hem iktisadi hem de sosyal yönü bulunduğunu özellikle vurguladık. Kendileri de konuya olumlu baktığını ifade etti ve gerekli talimatları verdi. İnşallah yakında bu konuda müjdeli haberler bekliyoruz. Böylelikle hem turizm tesislerinin açık kalması sağlanacak, hem de sektörde çalışanların belirli dönem işsiz kalması, eğitilmiş işgücünün kaybı önlenmiş olacak” dedi.

 

Bir diğer önemli konunun da turizm işletmelerine verilen enerji desteğinin sektörün haberi olmadan kaldırılması olduğunu belirten Karakuş, “Tesislerimiz mağdur duruma düşmüştü. Mevzuatın yeniden düzenlenerek mağduriyetlerin giderilmesini talep ettik. Tur operatörlerine uçak desteği verilmesi için bizim de desteklediğimiz bir adım atıldı. Ancak, uygulamada eksikler ve adil olmayan durumlar ortaya çıktı. Bu desteğin ülke ve mevsim ayrımı yapılmaksızın ve uçak koltuk kapasitesine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini ilettik” şeklinde konuştu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA