TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

STK’lar ortak basın açıklaması yaptı


02.02.2016 / AnkaraDün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Çankaya’da bir araya gelen ve terör olayları ile bölgede yaşanan gelişmeler konusunda istişarede bulunan kuruluşlar, basın toplantısında söz konusu istişarelere ilişkin ortak değerlendirmede bulundu.​

Basın toplantısına, ASKON adına Genel Başkan Yardımcısı Taylan Özdal ve Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç; TESK adına Genel Başkan Bendevi Palandöken ve Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Rıfat Ayyıldız; TOBB adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, TÜMSİAD adına Başkan Yaşar Doğan ve Batman Şube Başkanı Nezir Yeşilyurt, TZOB adına ise Başkan Şemsi Bayraktar ve Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan katıldı.

 

Ortak açıklamayı ise Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan yaptı.

 

Ortak açıklama şöyle:

 

“Bizler ASKON, TESK, TÜMSİAD, TZOB ve TOBB temsilcileri olarak; Doğu ve Güneydoğu illerinin meslek odaları, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri ile birlikte dün Çankaya Köşkü'nde Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle 5 saati aşkın süreyle bir araya geldik.


Özellikle son günlerde bölgemizde meydana gelen terör olaylarını etraflıca konuştuk, tartıştık.


Bu olaylardan dolayı gündelik yaşamımızı, ticaretimizi, iaşemizi olumsuz etkileyen gelişmeleri, oluşan mağduriyetleri, yaşanan hak ihlallerini uzun uzadıya istişare ettik. Bütün sorunlarımızı büyük bir açıklıkla ortaya koyduk.


Sayın Başbakanımız söz isteyen arkadaşlarımızı teker teker dinleyerek sorunlarımıza olan duyarlılığını gösterdi. Yollar önerdi, çözüm önerilerini geliştirdi, müjdeler verdi.


Biz de dilimiz döndüğünce kaygılarımızı dile getirdik, çözüm yollarını önerdik.

 

Geniş bir kesimi temsil eden bizler, bu toplantıda Sayın Başbakanımızın samimiyetini, olaylar karşısındaki duyarlılığını ve meselenin suhulet yoluyla çözümündeki kararlılığını gördük.

 

Bölgeye huzur ve sükunun egemen olması, halkımızın refah içinde yaşaması için, öncelikle hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması, mayınların sökülmesi, silahlı unsurların şehir ve kasabaları derhal terk etmesi elzemdir ve hepimizin öncelikli talebidir.

 

Bölgede bozulmuş olan “kamu düzeni” yeniden tesis edildiğinde, konuşmayacağımız hiçbir sorunun olmadığını hep birlikte bir kez daha gördük.

 

Bütün halkımızı bu konuya duyarlı olmaya ve sesimize ortak olmaya davet ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA