TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İzmir’de Mesleki Yeterlilik Belgeleri törenle teslim edildi


05.02.2016 / İzmirTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, MEYBEM tarafından yapılan mesleki yeterlilik sınavında başarılı olan ustalara belgelerini düzenlenen törenle teslim etti. ​

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile riskli mesleklerde yeterli olmayan kişilerin artık işyerlerinde çalışabilmelerinin söz konusu olmadığına, bu belgeye sahip olmayanları çalıştıran firmalara da ağır para cezaları uygulanacağına dikkat çeken Yorgancılar, şu bilgileri verdi:

 

“Türkiye’de tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan 40 meslekte çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Meslek lisesi, meslek yüksekokulu diploması ve mesleki eğitim merkezinden alınmış diplomalar dışındaki tüm belgeler geçerliliğini yitirdi. Amaç hem işçilerin çalıştıkları işle ilgili teknik kapasitelerini artırmak hem de acılara ve ekonomimiz için büyük kayıplara neden olan iş kazalarının önüne geçmek. 23 Nisan 2015 tarihli ve 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile tanınan 1 yıllık geçiş süreci 25 Mayıs 2016’da doluyor. Bu tarihten sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılamayacak. Bakanlık tarafından yapılacak denetimlerde zor durumda kalınmaması ve iş kazaları gibi istenmeyen olayların önüne geçilmesi için MYK belgelerinin ivedilikle alınması gerekiyor.”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan MEYBEM’in İzmir’de Kuryap İnş. Tur. San. A.Ş. firmasında çalışan ustaların katılımı ile gerçekleştirdiği sınavda başarılı olarak MYK mesleki yeterlilik belgelerini alan kişiler de programın kendilerine büyük katkı sağladığını, aldıkları belgelerin hem kendi geleceklerine yatırım, hem de çalıştıkları işte katma değer olduğunu ifade etti.

 

MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan ISO 17024 personel belgelendirme sistemi akreditasyonu olan ve MYK tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme merkezidir.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA