TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Perakendeciler, sektör için önem arz eden konularla bir araya geldi”


22.02.2016 / AnkaraTürkiye Perakendecilik Meclisi, yeni yılın ikinci toplantısını TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımıyla Meclis Başkanı Mehmet T. Nane başkanlığında özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin büyük ilgisi ile gerçekleştirdi.​

Açılış konuşmasını yapan Günay, böyle aktif bir yapının içinde olmanın mutluluk verici olduğunu belirterek her zaman meclisin çalışmalarına destek vereceğini ifade etti.

 

Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) kapsamında yeni yazarkasa uygulamasında gelinen noktaları değerlendiren Meclis Başkanı Nane, 2016 Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan uygulamanın yılsonunda alınan bir kararla belli firmalarda süre uzatımına gidilmesi, belli firmalarda ise geçişin tamamlanması şeklinde düzenlendiğini belirtti.

 

E-fiş uygulamasının, ÖKC’ye iyi bir alternatif olduğunu söyleyen meclis üyeleri, firmalarda ciddi bir maliyet ve değişim zorunluluğu ortaya çıkaran uygulamanın ilerleyen günlerde tamamen hayata geçeceğini belirttiler.

 

- “Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı sektör için büyük önem arz etmektedir”

 

Toplantıda ele alınan diğer bir konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde de olan Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı oldu. Bahse konu Kanun Tasarı ile müşteri ilişkileri ve e-ticaret konusunda mevcut yapının dışında da yükümlülükler getirildiğine dikkat çeken meclis üyeleri, bir taraftan kişisel verilerin korunması amaçlanırken, diğer yandan mağazalarda alınan ürünlerde kasada kişilerden TC kimlik numarası, şirketlerden ise vatandaşlık numarasının istenmesinin hem rekabette hem de güvenlikte sorunlar yarattığı hassasiyetle vurgulandı.

 

-“Amacımız sektörün sorunları el birliğiyle çözmek”

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar tarafından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan perakendeyi ilgilendirecek ikincil mevzuatlar ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

 

Genel Müdür Yardımcısı Başar, ticarete ilişkin birçok düzenlemenin Genel Müdürlük altında, sektör temsilcilerinin de katkı ve destekleriyle yapıldığına dikkat çekerek, amaçlarının el birliğiyle yaşanan sorunların üstesinden gelmek olduğunu belirtti.

 

Başar, ikincil yönetmelikler kapsamında; Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik Taslağı’nın nihai halinin verilerek Resmi Gazetede yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiğinin, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik Taslağı ile Gümrük ve Ticaret Konseyi Yönetmeliği’nin ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne açıldığının bilgisini üyelerle paylaştı.

 

-“Asgari ücret uygulaması ek maliyet getirmektedir”

 

Toplantıda, asgari ücret uygulamasıyla ortaya çıkan değişikliklerde ele alındı. Yapılan değişikliğin çalışanların refahını arttırmanın yanında, işverenlere de ek maliyet yüklediğine değinen meclis üyeleri, Gıda Perakendecileri Derneği ve Kategori Mağazacılığı Derneği bünyesinde oluşturulan çalışma grubunun yapmış olduğu detaylı çalışmayı değerlendirdi.

 

Asgari ücret düzenlemesiyle ilgili doğrudan öneriler ile işçilik maliyetlerinin yükünü azaltmaya yönelik önerilerin değerlendirildiği toplantıda, hazırlanan bu görüşlerin ilgili Bakanlıklar nezdinde bir kez daha görüşülmesi gerektiği ortak kanı olarak çıktı.

 

Ayrıca gerçekleştirilen Meclis Toplantısında, TOBB Global Standartlar Müdürü Elif Müftüoğlu tarafından, TOBB-GS1 Türkiye kapsamında yapılan işlerin tanıtımıyla ilgili bir sunum gerçekleştirildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA