TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dicle Bölgesi Akademik Danışmanlarından örnek işbirliği


22.02.2016 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 2014 yılından beri yürütülen “81 İle 81 Akademik Danışman” Projesi yeni meyveler vermeye hazırlanıyor.​

Bu kapsamda, Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt illeri Akademik Danışmanları, “TRC3 (Dicle) Bölgesi İlleri Stratejik Tarım Ürünlerinde Lisanslı Depoculuk İhtiyacının Tespiti Projesi”ni birlikte hazırlayarak Dicle Kalkınma Ajansı’na (DİKA) sundu.

 

Batman Ticaret Borsası ana ortaklığında hazırlanan projenin yürütücüsü Batman Üniversitesi, ortakları Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF, Şırnak Üniversitesi ve Kızıltepe Ticaret Borsası, iştirakçileri ise Batman Ziraat Odası Başkanlığı, Nusaybin Ticaret Borsası, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Batman İl Müdürlüğü.

 

Batman İli Akademik Danışmanı Arş. Gör. Gökhan Karhan, Mardin İli Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci ve Şırnak İli Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yunus Açcı tarafından hazırlanan projenin DİKA tarafından kabul edilmesi halinde Batman ili lisanslı depoculuk ön fizibilite raporu hazırlanacak, hububat laboratuvarı ihtiyacı tespit edilecek, TRC3 Bölgesi İlleri stratejik tarım ürünlerinde lisanslı depoculuk raporu hazırlanacak ve IPA-II proje programına başvuru eylem planı hazırlanacak.

 

Projenin devamında ise Batman’da inşa edilecek lisanslı depo, bilahare tip proje şeklinde Mardin, Şırnak ve Siirt için de hayata geçirilmesi, bunun için de IPA-II Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’na başvurulması ve AB kaynaklarından faydalanılması planlanıyor.

  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA