TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye’nin Kadın Gücü Buluşmalarının ilki Samsun’da gerçekleştirildi


25.02.2016 / SamsunTOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras Başkanlığında illerde gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye’nin Kadın Gücü Buluşmalarının ilki Samsun’da gerçekleştirildi.​

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Salonu’nda 600 katılımcı ile gerçekleştirilen etkinlik, TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dr. Hatice Gülay Atik’in açılış konuşmaları ile başladı.

 

TOBB Samsun Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dr Gülay Atik, ekonomik kalkınmada kadının konumunu güçlendirmenin önemine değindi.  

 

Atik, konuşmasında, “Sürdürülebilir büyüme ve kalkınma tüm ülkelerin temel amaçları arasındadır. Kalkınmanın sürdürülebilmesi ve ekonomik büyümeyi sağlamak, kaynakları etkin kullanmak, teknolojik gelişim, sermaye kapasitesinin artışı tüm ülkeler için önem arz etmektedir. Bunları sağlamak için insan kaynaklarına yatırım yapmak şarttır. Ekonomik kalkınmada insan vazgeçilmez bir unsur olduğuna göre; KADIN olmadan kalkınmayı sağlamak mümkün değildir. Tam da bu nedenle kadınların konumunu güçlendirmek, eğitimi ve işgücüne katılımının sağlanması vazgeçilmez bir unsurdur. Dünya nüfusunun %50’si kadınlardan oluşmasına rağmen kadınlar, kaynaklara ve fırsatlara ulaşmada ciddi sorunlar yaşamaktadır. İnsanların kendi hayatları üzerinde karar vermesi ve yapabilir kılması, kaynakların kullanımında ve yönetiminde söz sahibi olması önemlidir. Düş olmadan iş olmaz” dedi.

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu da Türkiye’nin Kadın Gücü Buluşmalarının Samsun’dan başlamasının organizasyonun ruhuna güç katacağına inandığını söyledi.

 

Murzioğlu, “Kadınlar ekonomik hayata katılımda çekimser kalıyorlar. Halbuki, pek çok araştırma bir girişimcide olması gereken özellikleri şöyle sıralıyor; başarısızlığa rağmen vazgeçmemek, güven, kararlılık, risk yönetimi, yaratıcılık, değişimi fırsat olarak görmek, belirsizliğe karşı toleranslı olmak, detaylara önem verme ve mükemmeliyetçilik. Bu sayılan özelliklerin daha fazlasının sizlerde mevcut olduğunu biliyoruz”  dedi.

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz  ise tarihten örnekler ile Hz Hatice’nin girişimciliğine ve Atatürk’ün kadınlara tanıdığı haklara değinirken, kadın girişimciler tarafından başlatılan sivil toplum hareketini başarılı bulduğunu belirterek Bu alanda kendine de yer ve görev istedi.

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin de konuşmasında evrensel başarı hikayelerinden örnekler vererek, zorluk çekmeden ve risk almadan başarı elde edilemeyeceğini söyledi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Moderatörlüğünü TOBB Kadın Girişimciler kurulu Üyesi ve Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclis Başkanı Merih Eskin’in yaptığı Türkiye’nin Kadın Gücü Başarı Hikayeleri Panelinin ilk oturumunda TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, Düşyeri Çizgi Film ve Canlandırma Stüdyosu kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, Terapi Kimya Kozmetik Sanayi kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Çoban, başarı hikayelerini katılımcılar ile paylaştı.

 

Panelin ikinci oturumunda ise araştırmacı ve eğitmen Zeynep Şarlak, "Finansal Okuryazarlık" başlıklı sunum yaptı. Son olarak da kişisel gelişim uzmanı Aygün Kabadayı, "Kendine Lider Ol" başlıklı sunum gerçekleştirdi.

 

Panelin ilk konuşmacısı olan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras kendi başarı hikayesini ve yaşadığı zorlukları anlattığı konuşmasında, Kurul olarak hedefin kadın girişimci sayısının nitelik ve nicelik bakımından artırılması bununla birlikte kadın istihdam sayısının artırılması olduğunu söyledi.

 

Kadınların bilgiye ve finansmana hızlı erişimi için çalışmalar yaptıklarını, bu kapsamda çalışma grupları kurduklarını ifade etti.

 

Aras konuşmasında “Korkmak hayallerin peşinden koşmaya engel olmamalı” dedi.

 

Kurul çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştiren Evrim Aras,  rol model kadın girişimciler ile hazırlanan girişimci kadınlardan altın öğütler ve korkuları yenmek başlıklı iki video filmini katılımcılara izletti. 

 

Düşyeri Çizgi Film ve Canlandırma Stüdyosu Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, karşılaştığı engelleri başkalarını değil, kendi iç sesini dinleyerek aştığını söyledi.

 

Konuşmasını yarattığı çizgi film karakteri Pepee’nin bilinen şarkılarından birini seyircilerle birlikte söyleyerek bitirdi.

 

Terapi Kimya Kozmetik Sanayi kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Çoban Samsun’lu bir kadın girişimci olarak Samsun’da başlattığı çalışmalarını Samsun’da yürütmeye devam edeceğini söyledi. 

 

Son olarak Kişisel Gelişim ve Aile Uzmanı Aygün Kabadayı, Kendine Lider Ol” başlıklı  bir sunum gerçekleştirdi.

 

Söz konusu etkinliğe TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun Karadeniz Bölgesi Başkan ve üyeleri, üniversite öğrencileri kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri, kadın sivil toplum örgütleri üyeleri katılım sağladı.

 

Türkiye’nin Kadın Gücü Buluşmaları etkinlik takvimine http://www.kadingirisimciler.org.tr/index.php/etkinlik-takvimi adresinden ulaşılabilmektedir. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA