TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yunanistan’daki yatırım imkanları masaya yatırıldı.


11.03.2016 / İstanbulYunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Mardas'ın Türkiye ziyareti kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından İstanbul'da 'Yunanistan'da Yatırım İmkanları' konulu bir toplantı gerçekleştirildi. Yunanistan'da faaliyet gösteren ve yatırım yapmayı planlayan iş adamları ve girişimcilerin katılımı ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mardas'ın da katımıyla gerçekleştirilen toplantıya TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay başkanlık etti. ​

TOBB Yönetim Kurumu Üyesi Günay toplantıda yaptığı konuşmada, ''Hükümetlerimiz, karşılıklı ticaret için 10 milyar dolar hedefi koydu. Hükümetlerimizin destekleriyle karşılıklı ticaret ve yatırım hacmimizi daha yukarılara taşımaya da kararlıyız” ifadesini kullandı. Türkiye - Yunanistan ilişkilerinin önemine değinen Günay, Avrupa iş dünyasının en üst kuruluşu olan Eurochambers’ta ve Balkan Odalar Birliği kapsamında Türk ve Yunan ticaret ve sanayi odaları olarak, birlikte çalışma konusunda önemli mesafeler katedildiğini ifade etti.

 

Günay, iki ülke arasındaki ticaretin önemine de vurgu yaparak; ''Ticari ilişkilerimiz ne kadar gelişirse, ülkelerimizin de birbirine o kadar yakınlaşacağına inanıyoruz. Çünkü ticaret en büyük barış aracıdır.'' diye konuştu.

 

İki komşu ülke arasındaki turizm potansiyeline de değinen Cengiz Günay,  ortak turizm paketleri hazırlamak ve piyasaya sunmak için hazır olduklarını belirtti.

 

- Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Mardas

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitrios Mardas ise ‘Yunanistan'da Yatırım İmkanları’ konulu sunumunda, Einstein'ın  ' Zorlukların ortasında fırsatlar yatar.' sözünden yola çıkarak Yunanistan'ın sahip olduğu potansiyellere vurgu yapmış ve yatırımcılar için önemli fırsatlar olduğunu dile getirdi.

Mardas, Yunanistan'ın özellikle 3 kıtanın kesiştiği bir bölge ve Avrupa'ya bir giriş kapısı niteliğinde olmasının altını çizerek yatırımcıların ülkeye gelmesi ile ekonomiyi daha da yükseklere götürmeyi hedeflediklerini iletti.  Seçim süreçlerine rağmen istikrarın korunduğu belirten Mardas, birçok alanda yürütülen yeni düzenlemeler ile birlikte toplumsal gerginlikten uzak ve kurumların normal bir şekilde faaliyet gösterdiği bir ülke olarak Yunanistan için 2016 yılının son durgunluk yılı olacağını ifade etti.

Mardas aynı zamanda Yunanistan'ın turizm potansiyeline değinerek yeni yatırımlar ve projeler ile birlikte bu potansiyeli fırsata dönüştürerek Yunanistan'ı uluslararası bir kültür merkezi haline getirmeyi umduklarını vurguladı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA