TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Toprak Sanayi Meclisi, döşeme malzemelerinin yangına dayanımı konusunu görüştü


11.03.2016 / AnkaraTOBB Türkiye Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, döşeme malzemelerinin yangına dayanımı ile ilgili bir hesaplama yönteminin belirlenmesi konusunda yapılacak çalışmaları ve Ulusal Teknik Onay Kuruluşlarının çalışma yöntemlerini değerlendirmek üzere Ankara’da toplandı.​

-Döşeme malzemelerinde deney metodu ve hesap metodu masaya yatırıldı

 

Meclis Üyeleri, Yangın Yönetmeliği yayınlandıktan sonra inşaat malzemeleri için akredite laboratuvardan bir deney yaptırılıp raporla kullandırılmasının uygun olduğunu, ancak yüksek maliyetlerin bu uygulamaya engel teşkil ettiğini dile getirdi. Yangın yönetmeliğine ilişkin hesaplamaların projelerle sunulabileceği gibi hesaplama konusunda malzemeler için ön deney yapılması usulünün de kullanılabileceği ifade edildi ve farklı görüşler müzakere edildi.

Meclis üyeleri, ulusal teknik onay konusunda biraz daha garantici ve şüpheci yaklaşmak gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.

 

-Ulusal Teknik Onay Kuruluşları'nın çalışma prensipleri ve yaşanan aksaklıklar

 

Toplantıda, Ulusala Teknik Onayın sürdürülebilir ve güvenilir olması gerektiği dile getirildi. UTO belgesi verilirken daha titiz çalışılması gerektiği ve daha detaylı olarak kriterler aranması gerektiğini belirten üyeler, bu konuda ilgili aktörler ile detaylı çalışılıp kontrol mekanizmasının güçlendirilmesi gerektiğinde birleştiler.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA