TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sivil Havacılık Meclisi, Rusya krizi ile oluşan yolcu kaybını tartıştı


15.03.2016 / AnkaraTOBB Türkiye Sivil Havacılık Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Teoman Tosun başkanlığında, sektörel gelişmeleri değerlendirmek ve sektör sorunlarını tartışmak üzere Ankara’da yapıldı.​

-Rusya’dan gelen 5 milyon yolcu kaybı

 

Sivil havacılık sektörünün yurt içi ve yurt dışı konumunu değerlendiren Meclis Başkanı Tosun, 2015 yılı sektör faaliyetleri hakkında rakamsal bilgiler vererek, yolcu taşımacılığında diğer ülkelere göre daha hızlı geliştiğimizi,  ancak özellikle Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası yaşanan gelişmeler bağlamında yolcu kayıpları olacağını ve özellikle Rusya ile yaşanan sıkıntılar neticesinde 2016 yılında olumsuzluklar yaşanabileceğini belirtti. Meclis Başkanı ayrıca yolcu/kargo taşımacılığında ve dolayısı ile turizmdeki olası olumsuz gelişmelerden kurtulmak için yeni iş hacimleri yaratılması gerektiği tavsiyesinde bulundu.

 

-Havacılık & Uzay İlişkili Yükseköğretim Programlarının 2015 Durumu

 

Toplantıda Meclis Başkan Yardımcısı Can Erel tarafından Türkiye’deki havacılık eğitimleri hakkında detaylı bilgi verildi. Yapmış olduğu sunumda, üniversitelerden mezun öğrencilerin sektörün ihtiyaçlarına uygun eğitim almadığı, bu öğrencilerin şirket içi eğitimler ile ancak 4-5 yıl sonra yarar sağlayacak seviyeye gelebildiği ifade eden Erel, eğitim gören sayısının çokluğu nedeniyle stajlarının yaptırılmasında da güçlük yaşandığı söyledi. Can Erel, sivil havacılık kökenli eğitmen az, eğitim kalitesinde sıkıntı olduğuna dikkat çekerek, sertifikalı eğitimlerin yetersizliğine de değindi.

 

- Ankara Rüzgâr Tüneli’nin durumu

 

Meclis Başkan Yardımcısı Can Erel tarafından Ankara Rüzgâr Tüneli hakkında detaylı sunum yapılarak Meclis Üyeleri bilgilendirildi. Erel yaptığı sunumda, rüzgar tünelinin halen Ankara Üniversitesi’ne tahsisli olduğunu, tünelin kullanılabilir durumda olmasına rağmen kapsamlı bir iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu bildirdi. Erel, bu arazinin yeni bir düzenleme ile “Bilim Parkı” haline dönüştürülmesi gerektiğini aktardı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA