TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bülent Karakuş, ATSO ödül törenine katıldı


19.03.2016 / AntalyaTOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen ATSO 2015 Geleneksel Ödül Töreni’ne katıldı.​

 

Bülent Karakuş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığını söyledi.

 

İş dünyası olarak neleri, nasıl başardıklarının tam olarak anlaşılmadığına değinen Karakuş, “O yüzden olaylara biraz tepeden bakmak gerekiyor. Şimdi Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyaya şöyle tepeden bir bakın. Batımızda, en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa ülkeleri tam 7 yıldır ekonomik kriz yaşıyor. Kuzeyimizde Ukrayna karıştı. Ukrayna üzerinden Batı ile Rusya restleşiyor. Karadeniz sıkıntılı bir bölge haline geldi. Doğumuzda Azerbaycan-Ermenistan gerginliği var. Zaman zaman sıcak temasa kadar gidiyor. Güneyde, Akdeniz sorunlu. Arap Baharı yaşayan ülkelerde hala istikrar sağlanamadı. Libya karışık. Mısır hakeza. Sınır komşumuz Irakta mezhepler üzerinden kavga var. Suriye’de dünyanın bütün büyük güçleri müdahil oldu. Suriye dünyanın satranç tahtası haline geldi. Ve bütün bu coğrafyanın tam ortasında Türkiye var. Yani ateş çemberinin tam ortasındayız. Türk iş dünyası olarak biz bu coğrafyada mal alıyoruz, mal satıyoruz. Bu coğrafyada üretip ihraç etmeye çalışıyoruz, 36 milyon turisti ülkemize çekiyoruz. Biz şunu iddia ediyoruz. Bu coğrafyada bizim yerimize başka bir ülke olsaydı ayakta duramazdı. Bu coğrafyada Türk iş dünyası yerine başkaları olsaydı tek bir gün bile iş yapamazdı. O yüzden ben bugün ödül alacak bütün firmaları yürekten kutluyorum” dedi.

 

Bu coğrafyada güçlü olmanın temel şartının ekonomik olarak güçlü olmaktan geçtiğini vurgulayan Bülent Karakuş, “O yüzden biz sürekli reform diyoruz. İş dünyasının önünü açmaya çalışıyoruz. Proaktif olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

Bunun en son örneğini Rusya ile yaşadıklarını belirten Karakuş, en çok etkilenen şehrin hem turizm hem de ihracat bakımından Antalya olduğunu söyledi.

 

Karakuş, TOBB nezdinde Rusya kriz masasını kurduklarını, firmaların sorunlarını alarak hükümete ileterek, çözümüne katkı sağladıklarını ifade etti.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Davut Çetin de, "Kasım ayında Rusya ile yaşanan kriz bu yıl turizmde ve tarım sektörümüzde ciddi sıkıntı yaratmaya devam ediyor" dedi.

 

Antalya'nın, turizmde, tarımda lider olması, bugün 150 civarında ülkeye ihracat yapmasının üyelerinin başarısı olduğunun altını çizen Çetin, Antalya'yı kalitesiyle, iş ahlakıyla, vizyonuyla ileri götüren üyelerine teşekkür etti.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA