TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

1. Sanayici Kadın Çalıştayı İstanbul’da yapıldı


29.03.2016 / İstanbulTOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen 1. Sanayici Kadın Çalıştayı'nda Anadolu'da kadın girişimcilik heyecanının çok daha fazla olduğunu söyledi.​

Bugün ekonomi büyüyecekse, üretim, istihdam ve ihracat artacaksa bunun tek yolu olduğunu, onunda daha fazla kadın girişimci çıkarmak olduğunun altını çizen Mete, sanayiye yeni bir ivme kazandırılması gerektiğini, sanayide daha fazla kadın girişimci çıkararak bunun başarılabileceğine inandığını kaydetti. ÇALIŞTAY FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.Mete, kadın olmadan yeni bir medeniyet inşa etmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Bugün iktisat biliminin gerçekleri şunu gösteriyor; kadın olmadan ekonomide ve sanayide dünya devi olmak mümkün değil" şeklinde konuştu.

 

Bunu pek çok konuda gördüklerini anlatan Mete, kadınların girişimcilikte erkeklerden daha aktif ve daha cesur olduğunu dile getirdi. Mete, artık sanayiye daha fazla kadın eli değmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Gelecek sene oda ve borsalarda seçim sürecinin başlayacağını anımsatan Mete, oda ve borsa yönetimlerinde daha fazla kadın görmek istediklerini, bu konuda kota konması gibi yöntemlere sıcak baktıklarını ifade etti.

 

Mete, bunu nasıl sağlayacaklarına yönelik henüz yasal bir çözüm bulamadıklarını ancak seçim mevzuatını buna nasıl uygun hale getirebileceklerine dair araştırmalara devam ettiklerini sözlerine ekledi.


TOBB Sanayici Kadın Girişimciler Çalışma Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olma yolunda yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu hikayede daha güçlü bir demokrasi, daha özgürlükçü bir Anayasa, daha bağımsız bir yargı ve daha üretken bir eğitim sistemi ile bütün bu değerleri destekleyecek sürekli bir reform sürecine ihtiyaç olduğunu aktaran Okyay, bu yeni başarı hikayesinin odağına sanayinin yerleşmesi gerektiğine inandıklarını dile getirdi.

Okyay, Türkiye'nin bu yolda hiçbir potansiyelini atıl tutma lüksünün olmadığını vurgulayarak, "TOBB'un değerli başkanı konuşmalarında sık sık 'Ülkemizin gerçek petrolü kadınlar' mesajı veriyor. Evet, kadın potansiyelimizin değerlendirilmemiş bir cevher olduğu ortada. Ama ben bu potansiyelin petrole değil, güneş enerjisine benzediğini düşünüyorum. Bu büyük enerjiyi açığa çıkarmak için ağaç kesmeye, toprak delmeye, çevreyi kirletmeye veya karbon salımının ortaya çıkardığı sorunlarla boğuşmaya gerek yok. Bu enerji her yerde toplumun emrinde. Sadece ve sadece bu büyük potansiyeli hakkını vererek değerlendirme iradesi ve buna uygun bir iklim oluşturmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

"Yüzde 8 kadın girişimci oranı, yüzde 31 iş gücüne katılım oranı... Bu eğitim ve verimlilik düzeyiyle vasat bir ülke olmaktan kurtulamayız" diyen Okyay, 78 milyonluk ülkede 21 milyon kadını evde oturtarak bir başarı hikayesi yakalanamayacağını düşündüğünü dile getirdi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA