TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Memiş Kütükcü, SGK Yüksek Danışma Kurulu toplantısına katıldı


29.03.2016 / AnkaraTOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) düzenlenen "Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Danışma Kurulu" toplantısına katıldı.​

Kütükcü burada yaptığı konuşmada, asansör bakım-onarımcısı, asansör montajcısı, CNC programcısı, metal saç işlemeci mesleklerinde de MYK belgesini zorunlu hale getiren yönetmelik yayımlandığını anımsatarak, Bakan Soylu’ya teşekkür etti.

 

Yeni iş güvenliği uzmanları yönetmeliği kapsamında; odalardan gelen sıkıntıları İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'ne ilettiklerini anlatan Kütükcü, “İş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerinin düşürülmesini ve tam zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırma kriterlerindeki firmadaki en az çalışan sayısı şartlarının artırılmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da devletler ve hükümetlerin verdiği kararların, vatandaşlar ve paydaşlarla ortak bir noktada buluşabilmesi halinde karşılık bulduğunu söyledi.

 

Uygulamadaki sosyal güvenlik sisteminin sosyal tarafların görüşleriyle şekillendiğini belirten Soylu, şöyle konuştu: "Bizim sosyal güvenlik sistemimizin üç önemli süreci var. Birincisi sürdürülebilirlik, ikincisi vatandaş memnuniyet, üçüncüsü ise vazgeçemeyeceğimiz mali disiplinimizdir. Yani gelecek nesillere yönelik sorumluluk hissimiz. Toplum hayatında 20 yıl, 30 yıl uzun süreçler değil. 200 yıllık perspektiften baktığınızda 20 yıl, 30 yıl çok küçük bir zaman dilimidir. Yıllar önce tedavi olmak için hastane önünde, emekli maaşları için banka önündeki insan kuyruklarını çok net hatırlıyorum. Bu tablolar ne mutlu ki geride kaldı. Bu sadece hükümetimizin başarısı değil, sendikaların, sosyal tarafların da desteğiyle elde edilmiş toptan bir başarıdır."

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA