TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye’nin girişimci kadın gücü, Adana’da buluştu


31.03.2016 / AdanaAdana Ticaret Borsası Koordinatörlüğünde Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Odası destekleriyle faaliyet gösteren TOBB Adana İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Adana Buluşması” Adana Sheraton Otelde gerçekleştirildi.​

Girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmenin kadın girişimcilik kurulunun en önemli faaliyetleri arasında olduğunu belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, “Bu tarz toplantıları organize etmek kolay değildir. Bunu başaran kurul başkanı Rana Dal ve arkadaşlarını kutluyorum. Kadın titizliği ve hassasiyeti; iş dünyasında kadın girişimcilerimizin büyük başarılara sahip olmalarında en büyük etkendir. Kaybetmekten korkmamak lazımdır. Girişimciliğin temelinde cesaret vardır. Bu cesareti de ben sizlerde görüyorum. Toplumun her alanında olabilmek, kadını hak ettiği konuma taşımak, sizlerin başarı hikâyelerinizi çoğaltmakla mümkündür. Başarı öyküleri her alanda bizlere rehber olmaktadır. Ekonomiyi büyüteceksek bu kadınlarla beraber yapılacaktır. Bunun için iş hayatında daha fazla kadın girişimcinin bulunması gerekiyor. Aydın Türk kadınının bunu başaracağına inanıyorum” diye konuştu.

 

TOBB Adana İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Rana Dal da, “Mart ayı bizler için bereketli bir ay oldu. Geçtiğimiz gün İstanbul’da oldukça kıymetli fikirler ve projelerin sunulduğu ‘Sanayici Kadınlar Üretken Yarınlar’ sloganıyla 1. Sanayici Kadınlar Çalıştayı yapıldı. ‘Kız kardeşim olur musun?’ projemizi Adana Ticaret Odasında başlatıyoruz. Bize her zaman destek veren oda, borsalarla güçlü olduğumuzu her platformda söylüyorum. Bu güç bizlerde lokomotif etkisi yaptığından ülkemize, bölgemize, şehrimize daha faydalı olabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gün burada girişimcilik konusunda birçok yaşama dokunacağız. Bu anlamda tecrübelerini bizlerle paylaşacak olan konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Girişimcilik toplantılarının Adana’ya, Türkiye’ye ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağına inancının tam olduğunu söyleyen Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz ise “Türkiye girişimcilik potansiyeli yüksek olan bir ülkedir. Ülke nüfusunun yarısı kadın yarısı erkek olmasına rağmen kadınların işe vakıf oranı %30’dur. Ama bunun iş hayatındaki oranı%10 civarındadır. Rekabetçi koşullar içerisinde güçlü ve lider olmak için kadınların iş gücünü ve katılımlarının artması şarttır. Burada ki kadın çokluğunu görünce bu oranın % 30-40’larını geçeceğine, erkeklerden de daha başarılı olacaklarına kanaatim tamdır” dedi.

 

Moderatorlüğünü TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Merih Eskin’in yaptığı Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü” Başarı Hikâyeleri panelinde, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Nurten Ceceli Alkan, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan ve RM Hazır Yemek şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Ülker katılımcılar ile girişimcilik sürecinde yaşadıkları başarı ve zorlukları paylaştılar.

 

CNN Türk Ekonomi Haberleri Müdürü Emin Çapa’nın söyleşisi ile devam eden buluşma Aygün Kabadayı’nın “Kendine Lider Ol” konu başlıklı söyleşisi ile son buldu.

 

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Adana Buluşması’na; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi ve TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Gülseren Hülya Akkaya,  TOBB Karabük Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nuray Alpboğa, TOBB Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Merve Sarıoğlu ve Kurul üyeleri, TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Ayla Harp ve Kurul üyeleri, TOBB Mardin Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Deniz Hitay Ayan,  Adana’daki Kadın Sivil toplum Kuruluşları Başkan ve Üyeleri ile öğrenciler katılım sağladı.  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA